9.8 C
София
вторник, 29 април 2025 г.
Категории:

Полярен туризъм – има такова чудо

Мнозина са се захласвали по фотоси на синьо-зеления небесен танц, но малцина са имали шанса да застанат под това грандиозно представление на светлините. Да видиш с очите си Северното сияние е преживяване, което остава за цял живот и може да се наблюдава от края на септември до март-април над полярните райони в Северното полукълбо.

Наричано още полярно сияние или Aurora Borealis, това е един изключително красив природен феномен, който се образува при взаимодействието между слънчевите частици и горната атмосфера на Земята. И в резултат на небето се появяват ярки светлини, които играят, наподобявайки танц. Светлините изглеждат толкова близо, сякаш само е нужно да протегнете ръка и да ги докоснете. Но това е отново зрителна измама, защото светлините се намират на поне стотина километра в атмосферата.
Най-добрите места за наблюдение на полярното сияние са на север към Арктическия кръг – Аляска, Канада, Исландия, Гренландия, Норвегия, Швеция и Финландия. Най-доброто време за наблюдение са дните около новолуние в ясна, тъмна нощ и между 21 и 2 часа сутринта. Светлините често са най-активни в периоди от 30 минути и могат да се появяват на всеки два часа в пиковите часове. Най-голям е шансът да се види Aurora извън замърсените градове, на места с чисто небе без облаци.

Северното сияние обаче е непредсказуем феномен и може и изобщо да не се появи. Затова туристите обикновено избират дестинации с резервни забележителности. Ето кои са най-добрите места за наблюдение на небесното шоу.

В Норвегия полярното сияние е най-активно през октомври, ноември, март и април. Дори има специално приложение NorwayLights, което дава тридневна прогноза, така че заклетите привърженици на природния феномен да открият кога е най-доброто време и място за наблюдението му. Тромсьо, най-големият град в северната част на страната, може да е отправна точка на екскурзията. Част от нея може да бъдат фиордите Люнген заради великолепните му планински пейзажи или Маланген, където можете да отседнете в хотели със страхотна гледка. Интересният град Соммарой се намира на малък остров на около час път с кола от Тромсьо. Има още едно населено място, което е просто задължително за посещение – това е Алта, или Градът на Северното сияние. Природният феномен може да се наблюдава и в град Киркенес, на границата с Русия.

Селищата в Гренландия са известни с минималното си светлинно замърсяване, което дава отлична възможност за наблюдение на Северното сияние. Ледената покривка в Кангерлусуак, крайбрежният град Сисимиут и Илулисат на север са едни от най-добрите места за наблюдение. В Кангерлусуак се намира най-голямото гражданско летище в страната, а районът е известен с разнообразна сухоземна фауна. Гренландия е автономна държава в рамките на Кралство Дания, въпреки че географски е част от Северна Америка. Около 55 000 души живеят на огромната територия и това е най-слабо населеното място на Земята. Най-големия град, който е и столица, е Нуук, едно необикновено колоритно селище. Гренландия е най-големият остров в света, а 80% от неговата територия е под Ледената шапка. Пътуването до това място е истинско предизвикателство, на което издържат най-смелите туристи.

Абиско и небесната станция Aurora в Северна Швеция е фантастично място, от което може да се види синьо-зеленият спектакъл. Малкият град се намира на 195 км северно от Арктическия кръг и има едни от най-чистите небеса в Европа. 17 часа е пътят с влак от столицата Стокхолм. Дългото пътуване си струва, защото уникалният микроклимат в Абиско създава феномена „синя дупка“ (място без облаци), което се дължи на прочистващи небето въздушни струи. Така че на това място шансовете да се наблюдава природният спектакъл са най-големи. Но туристите там могат също да участват в риболов на лед, в ледено катерене, да наблюдават лосове или да правят фотографски обиколки из съседните фиорди.

До април всеки, който реши да посети Исландия, има огромния шанс да види полярното сияние. Националният парк Тингветлир се намира в югозападната част на страната, каньонът Асбирги на север и Киркюфел – на запад, са отлични отправни точки за наблюдение. Ледниковата лагуна Йокулсарлон в Южна Исландия, някои части на Рейкявик, хълмът Оскюхлид и полуостров Селтярнарнес също са отлични дестинации за тази цел. Островната държава в северната част на Атлантическия океан се намира между Гренландия и Шотландия и е на северозапад от Фарьорските острови.

 

Маргарита ДИМИТРОВА

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.