
Съдиите Емил Дечев и Владислава Цариградска вече се обсъждат като членове на новата Комисия за противодействие на корупцията, научи „Филтър“ от средите на магистратите. До месец съставът на комисията трябва да е избран. Депутатите гласуваха връщането й миналата седмица заради парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Това е едно от условията, за да бъдат преведени.
КПК възкръсна само няколко месеца, след като я закриха в миналото 51-во народно събрание. Сега ще се избира по нови правила. По един представител ще имат Върховният касационен съд, Върховният административен съд, адвокатите, парламентът и един ще се назначава от президента. Мандатът на комисията ще е 5 години. Точно като кандидати на ВКС се обсъждат Дечев и Цариградска. Той е съдия в Софийския градски съд, доскоро беше служебен вътрешен министър, а преди това е бил зам.-министър на правосъдието. Цариградска е съдия в Окръжен съд-Плевен и нашумя преди две години като жертва на Мартин Божанов-Нотариуса, който я заплашил в съдебно заседание.
Дечев и Цариградска са сред малкото съдии, които говорят публично по различни теми и не се вписват в масовия образ на съдията като човек между папки в съдебната зала. И двамата са членове на Съюза на съдиите – неправителствената организация, която е финансирана и работи по много проекти с „Америка за България“ на Джордж Сорос. Дечев прекара няколко години в изпълнителната власт, която по думите на колегите му допадала повече заради по-динамичната среда. Цариградска пък е съпруга на Марио Бировски, брат на плевенския гангстер Ивайло Бировски – Иво Бокса от бандата на Камен Куката. Въпреки връзката с престъпния бизнес досега не е уличавана в покровителство на зет си.
Ако един от двамата бунтари в съдебната система стане член на КПК, той ще е председател за една година, защото членовете се редуват на върха на ротационен принцип. След края на мандата си ще бъдат възстановени като съдии.
