Група висши военни в Габон обявиха рано тази сутрин, че са взели властта, малко след като централната избирателна комисия в централноафриканската държава обяви, че президентът Али Бонго печели трети мандат, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.
Военните казаха в ефира на телевизионния канал „Габон 24“, че говорят от името на габонските сили за сигурност и отбрана. Те заявиха, че резултатите от изборите са отменени, всички граници са затворени до второ нареждане и държавните институции са разпуснати.
🇬🇦🇫🇷 A popular front coup in GABON just ousted the French-installed leader Ali Bongo. This follows similar coups that recently took place in Niger, Mali, Guinea & Burkina Faso. pic.twitter.com/ni2cg4YOA9
— Jackson Hinkle 🇺🇸 (@jacksonhinklle) August 30, 2023
Звук от изстрели се чу в столицата Либървил след изявлението за падането на Бонго от власт, каза кореспондент на Ройтерс.
За момента няма коментар от страна на правителството в Габон, която е членка на организацията ОПЕК, а президентът Али Бонго в момента е под домашен арест.

Френският премиер Елизабет Борн каза, че Франция, на която Габон е бивша колония, следи отблизо ситуацията. Ако превратът е успешен, то той ще е единадесетият в Западна и Централна Африка от 2020 г. насам. Най-скорошният, в Нигер, беше осъществен през юли. Военни завзеха властта и в Мали, Гвинея, Буркина Фасо и Чад.
Нигер и другите страни от региона Сахел се борят с ислямистките бунтове, които подкопават вярата в демократичните правителства. Габон, който се намира на южното Атлантическо крайбрежие, не е изправен пред същите трудности, но успешният преврат би бил свидетелство за отстъпа от демокрация в нестабилния регион.
Семейството на Бонго управлява богатата на петрол, но бедна страна от 56 години. Критиците му обаче твърдят, че той не е направил почти нищо, за да може населението на страната да се възползва от петрола и останалите природни богатства. В Габон има население от 2,3 милиона души, но около една трета от габонците живее в бедност.
NEW VIDEO: Gabon president Ali Bongo Ondimba appeals for international support after military coup – in English pic.twitter.com/Sj8PXkCKqa
— Larry Madowo (@LarryMadowo) August 30, 2023
„Днес страната се намира в сериозна институционална, политическа, икономическа и социална криза“, казаха военните в изявление и допълниха, че в изборите от 26 август са липсвали прозрачност и надеждност.
„В името на габонския народ… решихме да защитим мира, като сложим край на сегашния режим“, заявиха те.
The military is celebrating endlessly in 🇬🇦 Gabon!
— Rev Laskaris (@REVMAXXING) August 30, 2023
Офицер четеше съвместното изявление, заобиколен от още няколко висши военни. Те се определиха като членове на Комитета по преход и възстановяване на институциите. В момента всички държавни институции не работят, включително Сенатът, Националното събрание, Конституционният съд и централната избирателна комисия.
Страх от размирици се наблюдаваше след изборите, произведени в събота, които завършиха с трети спечелен мандат за Бонго. Той се съревноваваше с 18 кандидати за президент. Екипът му отхвърли обвиненията, че Бонго е спечелил с измама.
Липсата на международни анализатори, спирането на някои чуждестранни телевизии, решението на властите да блокират интернет услугите и да наложат вечерен час в цялата страна след изборите събуди притеснения за прозрачността на избирателния процес.
Рано сутринта улиците в столицата Либървил изглеждаха спокойни, събраха се тълпи от стотици любопитни граждани, а някои от тях поздравиха минаваща група военни.
„Ако е истина, това е поредният военен преврат, който увеличава нестабилността в целия регион“, каза върховният представител на Европейския съюз по външната политика и сигурността Жозеп Борел.
Габонската избирателна комисия съобщи по-рано днес, че Бонго е спечелил изборите с 64,27% срещу основния си съперник Алберт Ондо Осса, останал на второ място с 30,77 процента.
64-годишният Бонго наследи баща си Омар като президент през 2009 г. и бе преизбран при спорни избори през 2016 година. Правителството заяви, че спирането на интернет и забраната за излизане навън през нощта са били необходими, за да се предотврати разпространяването на фалшиви новини. В страната нямаше интернет и след победата на Бонго през 2016 г., което тогава предизвика големи протести.
Габон осуети опит за военен преврат през януари 2019 г., след като военните за кратко превзеха държавното радио и заявиха в ефира ѝ, че Бонго, който няколко месеца по-рано получи удар, вече не е в състояние да управлява. Положението беше нормализирано няколко часа по-късно, след като двама от заподозрените водачи на бунта бяха убити, а други арестувани.
Деноминираните в долари облигации на Габон поевтиняха днес с близо 14 цента, преди да възстановят част от загубите, а френската минна компания „Ерамет“, която има големи производства на манган в Габон, заяви, че е спряла дейността си.
Източник: БТА