Михаил Константинов завършва математика в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. През 1986 г. става доктор по математика в Института по математика и механика към Българската академия на науките. Член на Централната избирателна комисия от 1991 до 2011 г., а от 2003 до 2009 г. е и неин заместник-председател. В периода 2012–2013 г. е член и председател на Съвета на директорите на „Информационно обслужване“ АД.
– Господин Константинов, как ще коментирате събитията от последните дни – 16 депутати, които са незаконно избрани, излизат от парламента, а влиза още една партия – „Величие“? Какво следва оттук нататък?
– Нищо не следва. „Величие“ влизат с 10 депутати. Управляващата коалиция губи 5 мандата и има 121, а пък Делян Пеевски вече заяви, че ще подкрепя. Така че коалицията дори се укрепва, тъй като „ДПС – Ново начало“ са с 29 депутати и пое курс към подкрепа на управлението, което е правилно. Няма никакво значение колко народни представители ще отпаднат, защото има достатъчно, които ще поддържат правителството.
– Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че депутатка от партията е много болна и всъщност имат на разположение 120 гласа. Така че без Пеевски вече нищо не може да се приема.
– Бойко Борисов е абсолютно прав. Той само с 30 дни е премиерствал по-малко от най-дълго управлявалия български министър-председател Станко Тодоров, който обаче никога не е бил избиран демократично. Борисов има 3605 дни управление, след него е Стамболов с 2900 дни. Това са обективните факти, независимо дали ни харесва или не.
– Тъй като 16 депутати са незаконно избрани, може ли да се окаже, че са невалидни решенията, които са взети с тяхното гласуване?
– Не, разбира се. Какво стана като се оказа, че Кирил Петков е бил незаконен премиер, защото е бил канадски гражданин? Докато е бил министър-председател, е подписвал множество документи. Няма как да бъдат обявени за недействителни, това е фактическо състояние.
– Кой създаде скандала Конституционен съд-Централна избирателна комисия-„Информационно обслужване“-прокуратура?
– Светът се е побъркал и България е част от всеобщата лудост. Не успяхме да се разминем. Дано поне не се избием тук. Моментът е изключително опасен, в три балкански държави ситуацията е пред гражданска война. Вижте какво става в Румъния, в Сърбия, в Босна и Херцеговина. Там е изключително напрегнато. Даже и в Македония в момента има много сериозни вълнения, макар че в нашите медии не се пише по тази тема. На южната ни граница са две мощни натовски държави, Турция и Гърция, но те са в много лоши отношения помежду си. Т.е. на Балканите няма едно спокойно място. Довчера това беше България, сега всички институции вкупом правят усилия ситуацията да се промени. Откровено казано, не виждам вече нормална институция у нас.
– И все пак кой къде сбърка по веригата?
– Не съм сигурен какво става. Това, което констатирам, е, че в Конституционния съд вече няма изборджии, а едно време имаше хора, които разбират от тези работи, какво може и какво не може да се прави. Някои от тях, за съжаление, вече не са сред нас.
– Но при повторното преброяване са установени грешки. Защо се получава така? И как да бъде пренебрегнат фактът, че има разлика в резултатите?
– Колкото пъти броите, толкова пъти ще получавате различен резултат. Нека да припомня какво стана във Флорида през 2000 година, там броиха девет пъти и на 39-ия ден Върховният им съд прекрати броенето. Така че, първото и основно правило: не бройте втори път бюлетини. Никога! Особено от големи електорални бази от над 1000 секции. А и какво като констатирате различен резултат? Лишавате хората от право на глас ли? Ако имате конкретни подозрения, може в една-две секции да ги преброите отново, но само там. Ето първата дивотия, която се случи. Втората: отдавна трябваше да бъдат изхвърлени машините. Не, ние продължаваме да търсим нови и нови машини.
– Президентът Румен Радев поиска начинът на гласуване и неговото отчитане кардинално да се промени и настоява за 100% машинно гласуване.
– Знаете ли колко от европейците гласуват машинно? Точно 1% процент! 99 процента гласуват с хартия. Това е смазващо превъзходство. Само в Брюксел и околните села се използват машини. Обаче ние решихме точно това да направим.
– Защо сте против машините за гласуване?
– Защото те не повишават доверието в изборния процес. Повторното преброяване – също. Това са измишльотини, които разрушават доверието на избирателите. През последните четири години унищожихме една перфектно работеща изборна машина. За 30 години направихме толкова много избори и до 2021 г. и процесът не създаваше никакви съмнения у населението. Сега с усилията на някакви хора, предимно депутати, но и на представители на всякакви институции, доверието е крайно подкопано.
Учудвам се на гигантското лицемерие, което в момента наблюдавам. Казват: Ооо, какво става? Как какво става, цялата изборна администрация в България е по предложение на политическите сили – секционни, районни комисии, ЦИК. Ами вашите хора го направиха всичко това! Нали вие ги избрахте. Ама те не можели да броят… Дали лъжат, аз не знам, но знам, че вие сте ги назначили. И трябва да се прекрати това лицемерие и всички да се кротнат малко, да погледнат какво ни очаква. Не може да се държат толкова безотговорно най-важните институции на страната.
– Какъв е изходът от тази ситуация?
– Може и да има оправия, но аз не знам каква е. Всички да вземат да си посипят главите и да отидат в манастир до края на живота си, за да се молят Господ да им опрости греховете. Казвам ви го съвсем сериозно. И дано народът да им прости за клоаката, в която ни натикаха. Няма по-голямо падение в целия български изборен процес от 1990 година насам. Цялата ситуация е безпрецедентна. Под моето достойнство на експерт е да обсъждам тази помийна яма, в която всички скочиха и продължават да се плацикат. Очевидно им доставя удоволствие. Аз лично няма да участвам в този процес. Отвратително е. Огромната вреда вече е сторена – трайно съсипано доверие в изборния процес. Не знам кой го направи – умнокрасивите ли, ние, глупавите и грозните ли, но това постигнахме за четири години. Аз лично бих се извинил на българския народ, макар че изобщо нямам никаква вина в случая. По мое време, когато участвах в управлението на този процес – 20 години в ЦИК и 8 години в „Информационно обслужване“, нямаше помен от подобни събития. Тогава имаше хора, и аз съм един от тях, които знаехме за какво става въпрос и не се правеха глупости.
– Чуват се гласове, че цялата Централна избирателна комисия в комплект трябва да подаде оставка. Това може ли да укроти напрежението?
– Ако изберат същите хора, каква полза от оставка? Както виждате, отказвам да обсъждам по същество нещата, защото това е една помийна яма и аз не искам да бъркам в нея. Все съм очаквал нещо, лошотия някаква, разумно зло, но тук виждам тоталната безпросветна глупост. Тези хора не са лоши, те са безнадеждно глупави.
– Повяват се мнения, че след тези скандали ще се предприеме много бързо курс към изменение на изборните правила. Необходимо ли е това според вас и какви трябва да бъдат промените?
– Като чуя за промяна на изборните правила, ми се изправят косите, защото през последните четири години каквото пипнаха, го развалиха. Не вярвам, че го правят от лошотия, правят го от някаква глупост, от кретенизъм. От липса на образование, от липса на знания. Хората, които пипаха Изборния кодекс, го превърнаха в някакъв непотребен парцал. Вече направиха каквото можаха. Не очаквам хубави неща, но поне да свърши войната в Европа, искрено желая на Тръмп поне това да направи. Ако войната свърши, човечеството ще се развива правилно. Ако не – отиваме към Трета световна и край на цивилизацията.
– Каква ви е прогнозата за съдбата на правителството?
– Засега то ще стои, защото, ако има нови избори, изобщо не се знае какво ще стане. Балканите в момента врят и кипят. И ние тук вместо да гребем и лодката да върви в една посока, да гледаме да не я клатим, вижте какво безумие се случва. Явно сме обхванати от бесове, дано Господ се смили над този нещастен народ!
Маргарита ДИМИТРОВА