Тодор Танев е сред основателите на три научни области в България – социология, политология и публична администрация. Професор е в Софийския университет и политик от Реформаторския блок. В периода 7 ноември 2014 – 3 февруари 2016 г. е министър на образованието и науката във второто правителство на Бойко Борисов. От 1 март 2016 до 27 януари 2017 г. е съветник в Политическия кабинет на министър-председателя.
– Професор Танев, как обяснявате на студентите си политическата криза, от която не можем да се измъкнем вече 7-и избори подред?
– Тъй като политическата криза има различни причини, не може да бъде обяснена по един единствен начин. Съответно всеки професор в зависимост от по-тесния си профил дава своето обяснени. Аз преподавам стратегическо управление и казвам на студентите си, че причина за нашите злощастия е липсата на стратези, на стратегическо виждане или по-просто казано – липсата на мислене по-далеч от вземането на властта. Вече смятаме за дълъг период да прогнозираме какво ще стане до края на 4-годишния мандат, а камо ли да знаем каква ще бъде България през 2050 година. Такава визия изобщо липсва у нас. Ръководителите на малки държави като територия като Сингапур, Южна Корея, да не говорим за САЩ, Великобритания, Германия, съседна Турция имат ясна визия за това как ще се развиват страните им в хоризонт от 50–70 години. Ето това им обяснявам на моите студенти.
При нас има и културни причини за липсата на по-далечна перспектива. Бедата е, че у нас има недоверие към институциите, което е традиционно още от Османската империя.
– Вие лично къде виждате изхода от този политически ступор, в който сме изпаднали?
– Нека да видим как ще се развият световните политически, военни и икономически кризи в следващите една-две години. В немалка степен България е зависима преди всичко от това, което се случва по света. Не само нашата страна е в това положение, вижда се, че и съседна Румъния е доста зависима. Зависима е и Гърция, която прави всякакви опити да избегне това положение. Даже Турция не може да не се съобразява, колкото и да иска да бъде сербез.
Да не забравяме, че има места в България, отделни дворове, балкони и т.н., на които се веят чужди знамена. Не говоря за европейското знаме, за което има решение на Народното събрание, а по-голямата част от българите искаме да бъдем европейци. Още Левски в едно писмо е написал: „Да бъдем заедно с европейските народи“.
– Вие сте сред бащите на българската социология и политология. Как ще коментирате сегашната ситуация във властта – отказ на Бойко Борисов да бъде премиер, изобщо как гледате на пазарлъците с ПП-ДБ?
– Бойко Борисов е може би най-ловкият ни политик в последните десетилетия. Хитростта и бруталността като част от политиката са качества, които той притежава. Борисов играеше вабанк – или ще бъда министър-председател, или ще разменя това за нещо друго. Той получава нещата повече като лисица, а не толкова като лъв, ако използваме терминологията на Макиавели.
„Продължаваме промяната“ и в не по-малка степен ДБ са хора, които нямат качествата на политици. Те не са нито лъв, нито лисица, за които вече говорих. Това са хора, които се учат и се държат като деца. Техният инат е нещо, за което залогът е България. Нямат необходимата гъвкавост, защото политиката е преди всичко алъш-вериш. Политика означава да седнеш на масата, да се надхитряш, докато получиш това, което искаш. А не да бъдеш твърд до края и друг да ти плати цената.
Понякога водя моите студенти на царската гара в Казичене – мястото, откъдето Фердинанд е изритан от България. Рано или късно инатът, който е проявявал и Фердинанд, а също и липсата на твърдост, се наказват с остракизъм, махат те. Това ще сполети и тези, които прекаляват с ината в политиката в момента.
– А смятате ли, че президентът вече ще влезе в политическата надпревара?
– Нека да си кажем, че президентът всъщност отдавна е в политиката и това, което очакваме, е най-после да го направи по класическия начин – партийно. Нещо като двама, които съжителстват на семейни начала, а ние ги чакаме най-накрая да сключат брак. Хайде да кажем, че Радев отдавна не е чак толкова много зависим от това да води партия. Ако иска, може да управлява с няколко по-малки формации, които гравитират около него, и той фактически го прави. Радев не е като някои предходни президенти, които правеха партии и накрая се сгромолясваха.
– От дълги години изследвате и анализирате политическия живот в страната. Как се промени за това време?
– Във вътрешен план имаме сериозна загуба на институционална мощ. Днес институциите са бюрократизирани, лумпенизирани и са увлечени в нелегалните парични потоци. Не е тайна, че по министерствата някои служители участват в най-разнообразни схеми за стотици милиони лева. Ето, сега гонят бившия шеф на една от двете държавни банки ББР. През 2019 година работих 6 месеца със Стив Ханке по въпроса за влизането на България в Еврозоната и тогава още знаехме какво се случва в Българската банка за развитие. Шумоленето на мишката в захарницата на тази банка го чувахме. Е, я да видим сега кои бяха тези, които изчакаха 5 години, преди да предприемат някакви мерки.
Загубата на институционалност в България е пагубна и тя, разбира се, се инспирира отвън. От много десетилетия една страна има роля в това отношение.
– Коя страна имате предвид?
– Много държави имат имперски интереси, но Русия може би е шампион в това отношение на българска почва. Когато има повече от едно посолство, тогава вижте какво става.
– Може ли да се каже, че обществото ни изтрезнява по отношение на новопоявили се партии, политически месии и кумири, или точно обратното?
– На този етап не виждам такива замаяни уклони по посока на месии, както беше с Жорж Ганчев и неговия Бизнес блок, както беше с царската партия, донякъде и с Бойко Борисов. Все по-малко има такава тенденция. Нови поколения влязоха в политиката, които са по-трезви.
Не е възможно една партия да влезе в парламента от един-единствен район, да речем от Североизтока. Това означава, че друга партия си е дала от гласовете с оглед да си създаде спаринг партньор в Народното събрание. Няма да стане по този начин. Нищо чудно един ден отново да се хванем за месията. Все повече гласове на българи настояват за твърда ръка. Но помнете ми думата, мнозина ще изврякат, когато такава ръка дойде. Когато влезем в Шенген и хората започнат да пътуват, това ще бъде доста голям катализатор за идеята за твърда ръка.
– Били сте просветен министър. Как ще коментирате модата тийнейджъри да нападат хора по моловете? Какво поколение възпитахме, проф. Танев?
– Навсякъде по света, по-скоро в западните демокрации, се среща това. Не мислете, че положението в Париж е по-добро, напротив, по-зле е. Не мислете, че е по-добре в Лондон. Там на улицата вече е трудно да срещнеш лондончанин, среща се каква ли не сган, ще ме простите за думата. Това се случва и у нас. Човечеството трудно свиква с технологичния напредък и догонването коства точно такива дивотии.
Освен това при влизането в Европейския съюз се пукна дамарът, което се отрази върху най-чувствителната част на обществото – младежта. Това не са отделните детски умове, които са зли, това е болно общество, особено в културно-ценностно отношение. Това общество е раздвоено, разстроено и резултатът се вижда. Когато няма държава, има побоища по улиците.
– Наскоро в „Стани богат“ младо момиче каза, че Белчо и Сивушка от разказа на Елин Пелин „На браздата“ са зайци. Какъв е вашият коментар?
– Със сигурност след 100 години такъв въпрос като вашия няма да е актуален изобщо. В литературата нещата потъват надолу и във френските училища имат същия проблем по отношение на техните класици от XIX век. Трябва да видим какво правят по този въпрос във Финландия, тъй като тази страна е шампион по отношение на образованието.
Какво означава опресняване на знанията? Какво означава превеждане на „Под игото“ на по-съвременен български език, за да се разбира от младите? Това са сложни проблеми и процеси, при които най-големият враг е примитивният патриотизъм. Пътят към ада е постлан с добри намерения. Аз разбирам тези, които фанатично вярват в консервативния вариант на българщината. Една култура е добра тогава, когато се развива, а не когато стои на едно място.
Петя БАХАРОВА
Снимка: dariknews