Промените в правилника на НС – Опит за ефективност или заглушаване на опозицията?

Предложените от „Прогресивна България“ промени в правилника за работа на Народното събрание предизвикаха сериозен политически трус и обвинения в цензура между управляващи и опозиция. Проектотекстовете предстои да бъдат обсъдени и гласувани на извънредна парламентарна комисия. Депутатът Антон Кутев защити реформите пред медиите, като подчерта, че целта е ускоряване на законодателния процес и връщане на престижа на институцията.

„Целта ни е парламентът да не се занимава с кухи неща и безсмислени спорове, а да се фокусира върху правенето на закони. По никакъв начин не ограничаваме опозицията.“
посочи той.

Според Кутев текстовете просто връщат правилата, действали до 2021 г. Той свърза спада на рейтинга на парламента до 7% именно с въведените след това „свободи“. Депутатът напомни, че ако един законопроект се забави твърде дълго, той отпада автоматично и не преминава в следващото Народно събрание. Кутев определи изискването за 48 подписа за създаване на временна комисия като „приет стандарт в парламента“, който е напълно преодолим за по-големите парламентарни групи.

Предложенията се превърнаха в „ябълка на раздора“, като малцинството в парламента обвини управляващите в опит да наложат пълен контрол. От ГЕРБ предупредиха, че с тези текстове съществува реален риск Народното събрание да се превърне в „гумен печат на Румен Радев“.