11.8 C
София
събота, 19 април 2025 г.

„Ние сме Сияна“- протест в София срещу войната по пътищата


С плакати „Сияна заслужава живот, не тишина“ и искане на оставката на шефа на АПИ протестиращи се събраха пред съдебната палата в София. Въпреки студеното и снежно време, близките на загинали в катастрофи ще преминат в шествие покрай Министерството на правосъдието и Народното събрание, за да стигнат до сградата на Агенция пътна инфраструктура.

Протестът е организиран от сдружение „Ангели на пътя“ седмица след катастрофата, при която загина 12 годишната Сияна. Основното искане е ръководителят на пътната агенция да поеме отговорност за състоянието на пътищата у нас. Ръководството на Областното пътно управление в Плевен бе сменено, но близките на момичето настояват и промени на по-високо ниво.

За рисковия участък край между селата Телиш и Радомирци има десетки сигнали, а по данни на полицията за последните пет години в тази отсечка има 34 катастрофи с десет ранени и трима загинали.

„Категорично настояваме за оставка на шефа на пътната агенция“, коментира пред журналисти Петя Иванова, създател на сдружение „Ангели на пътя“.

Почернените семейства тръгнаха на шествие с надежда болката им и техният зов да има строги закони най-накрая да бъдат чути.

Част от протестиращите носят снимки на свои близки, загинали при пътнотранспортни произшествия и плакати с надпис: „Сияна заслужава живот, не тишина“, „Съдебната система в България: враг на жертвите, защитник на убийците“ и „Максимална присъда за пияните, дрогирани и нагли пътни убийци“, предаде БТА.

Смъртта на Сияна носи болка и на близките на други загинали в катастрофи млади хора. Сред тях е Анна Стоянова – майката на Явор, който загина заедно с приятелката си Ани, докато пресичаха пешеходна пътека на бул. „Сливница“ в София.

„Аз плача всеки ден. А сега едно малко момиченце – Сияна, загуби живота си. Трагичното е, че нищо не може да спре случващото се“, коментира пред NOVA Стоянова. Според нея корупцията я има, но според нея „трябва да се променят и законите, и годините, които получават престъпниците“.

Майката на загиналата Ани – Десислава Малчева, посочи, че няма правосъдие и че обжалват присъдата от шест години затвор, която постановена на извършителя. Според нея масово присъдите са неефективни или минимални, което е лош знак за обществото. „Трябва да има гласност и солидарност, само тогава може да се промени нещо съм по-добро“, смята Малчева.

Пред протестиращите излезе министърът на правосъдието Георги Георгиев, който обясни, че законопроектът за вещите лица е готов и се работи „за затягане на наказанията“.

Утре ще бъде публикуван за обществено обсъждане законопроект за промени свързани с вещите лица, обясни Георгиев и посочи, че се предвижда изпит за придобиване на правоспособност, задължително ежегодно обучение от държавата, както и правомощие за заличаване на вещи лица, които бавят делата или не си вършат добре работата.

Също така се предвижда възможност за видеоконферентна връзка с вещи лица, за да могат да дават показания пред съдилища в различни краища на страната. „Работим с представители на парламентарни групи да бъдат затегнати наказанията, без да има риск после да паднат в Конституционния съд“, обяви още министър Георгиев.

Той добави, че се готви и законопроектът за камерите за глобяване за скорост, които „трябва да докажат и покажат, че наказанието е неизбежно“.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.