Лекарствата за отслабване могат да бъдат закупени онлайн с лекота, а бумът в продажбите излага потребителите на сериозен риск, за това предупреждават здравните служби на ЕС, а СЗО издаде глобална тревога за фалшифицирани версии на семаглутид (пептид, който се съдържа в Ozempic-а). Днес няколко европейски медии публикуваха материали за онлайн продажбата на “лекарства” за отслабване. Публикациите на Евронюз и Скай са посветени на бързия и лесен достъп до медикаментите за отслабване в Западна Европа и САЩ, но колко бързо можете да се сдобиете с Ozempic в България. Filternews направи кратко проучване, а резултатите от него се оказаха стряскащи.
В свят, който преследва скоростта – бързо хранене, бърза мода, бързи технологии – не е изненада, че бързото отслабване е най-новата мания.
Но търсенето на бързо отслабване отвори нова и противоречива глава в глобалното здравеопазване: широко разпространената употреба на лекарства за диабет, отпускани само с рецепта, като Ozempic и Mounjaro, за естетически цели.
Тези лекарства, част от групата на GLP-1, са разработени, за да помогнат за контролирането на диабет тип 2. Но драматичният им страничен ефект – значителна загуба на тегло – ги е направил изключително популярни сред хора, които нямат медицинска нужда от тях. Това е тенденция, за която здравните експерти сега предупреждават, че може да прерасне в глобална криза.
Повече от 1 милиард души по света живеят със затлъстяване, а над 830 милиона се борят с диабет. В Европа над половината от възрастното население е с наднормено тегло, а 17% са клинично затлъстели. Световната федерация по затлъстяване прогнозира, че до 2050 г. 60% от възрастните хора по света ще попадат в тази категория.
Лекарствата GLP-1 като Ozempic, Wegovy, Mounjaro и Saxenda са създадени, за да се справят с тези цифри чрез медицинско лечение. Те регулират нивата на инсулин, забавят храносмилането и намаляват апетита, помагайки на някои хора да загубят до 15% от телесното си тегло.
За хората с наднормено тегло и свързаните с това здравословни проблеми тези лекарства са пробив. Но за други – особено за младите и загрижени за външния си вид – те са се превърнали в кратък път към мечтаната фигура – начин да останат слаби без диета или упражнения. И в днешния забързан, хиперфилтриран свят, много хора са склонни да пренебрегнат напълно медицинските рискове..
Въпреки че са ограничени от закона в повечето страни, Ozempic и подобни лекарства често могат да бъдат получени с тревожна лекота.
Кратко онлайн търсене разкрива десетки уебсайтове, предлагащи „дигитални консултации“, където потребителите просто попълват въпросник, качват лична карта (в Западна Европа и САЩ) и – често без да говорят с лекар – получават рецепта.
В някои страни процесът е дори още по-облекчен. Онлайн платформите може да не изискват достъп до официалните медицински досиета на потребителите, което позволява на всеки с основни умения в Photoshop и кантар да манипулира системата. В други страни местните аптеки заобикалят правилата. В страни като Полша, Турция, Гърция и Косово се съобщава за достъп чрез неофициални канали, въпреки съществуващите регулации.
Сайтовете в България, които предлагат чудодейното лекарство за отслабване Ozempic са неактивни или ни препращат към сайтове в други държави, но след не дълго лутане из фейсбук, ще намерите “затворени” групи, чрез който да си набавите нужното лекарство. Това разбира се едва ли е голяма изненада – в мрежата все пак може да се намери всичко, въпреки че ще ви коства известно време, усилия и средства. Уви, нещата не стоят така за семаглутид.
Семаглутид е медикамент, който се използва за лечение на диабет тип 2. Той е от класа на инкретините и участва в производството на инсулин от панкреаса, помага за намаляването на нивата на глюкозата в кръвта и подпомага ускоряването на метаболизма. С него можете да се сдобиете за изключително кратко време!!! Продава се на цена от 170 до 200 лева, а на хапчета (?) можете да го вземете за около 300 лева. Не ви е нужна рецепта или обяснения – само телефон за контакти и точната сума. Проблемът при този медикамент е че нищо не ви гарантира, че е истински.
Световната здравна организация (СЗО) издаде глобална тревога за фалшифицирани версии на семаглутид. „Тези фалшификати могат да бъдат опасни за живота“, предупреждава д-р Юкико Накатани от СЗО. „Призоваваме хората да спрат да използват подозрителни продукти и да докладват за разпространението им незабавно.“
Процъфтяващият сив пазар запълва празнините. Затворени групи в приложенията за съобщения функционират като цифрови черни пазари. За броени минути потребителите могат да разглеждат списъци, да поръчват и да плащат за нерегулирани GLP-1 лекарства – без въпроси, без рецепта.
Тази нарастваща тенденция за употреба на лекарства извън указанията има сериозни последствия. Лекарствата GLP-1 крият рискове – особено когато се употребяват неправилно или се приемат без медицинско наблюдение. Честите странични ефекти включват гадене, повръщане, диария, запек, загуба на апетит и дехидратация.
По-сериозните усложнения могат да включват подуване на панкреаса, заболяване на жлъчния мехур, което понякога изисква хирургично отстраняване, загуба на мускулна тъкан, увреждане на бъбреците и хипогликемия, особено когато се комбинират с други лекарства.
В някои проучвания на лекарствата върху животни са наблюдавани тумори на щитовидната жлеза.
По-сериозните усложнения могат да включват подуване на панкреаса, заболяване на жлъчния мехур, което понякога изисква хирургично отстраняване, загуба на мускулна тъкан, увреждане на бъбреците и хипогликемия, особено когато се комбинират с други лекарства.
В някои проучвания на лекарствата върху животни са наблюдавани тумори на щитовидната жлеза.
Освен това съществува риск от фалшификати. През 2023 г. властите в Австрия и Обединеното кралство са съобщили за хоспитализации поради фалшиви писалки Ozempic, в някои от които е било установено, че съдържат инсулин вместо семаглутид. Въпреки нарастващото осведоменост, прилагането на законите изостава. Платформите за съобщения, където се извършва продажбата на тези лекарства, продължават да функционират с минимален надзор.
Затворените групи, съдържащи думи като „фитнес“ или „здраве“ в имената си, често са дигитални витрини за незаконна продажба.
Тази празнина подчертава нарастващата регулаторна слепота. Здравните власти могат да контролират аптеките и клиниките, но най-популярните комуникационни платформи в света остават до голяма степен нерегулирана територия, що се отнася до трафика на лекарства.
Говорител на Европейската комисия отбеляза, че съгласно Закона за цифровите услуги на ЕС онлайн платформите имат задължението да защитават потребителите. Законът изисква потребителите да могат бързо да сигнализират за незаконно съдържание и продукти, задължава платформите да премахват незаконни стоки, а онлайн пазарите трябва да проследяват търговците си.