5.1 C
София
четвъртък, 5 декември 2024 г.

Reuters: Путин е готов да обсъди с Тръмп условията за край на войната в Украйна


Владимир Путин е готов да обсъди с Доналд Тръмп споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, но изключва възможността за големи териториални отстъпки и настоява Киев да се откаже от амбициите си за членство в НАТО, съобщиха за Reuters петима източници, запознати с мнението на Кремъл.

Новоизбраният президент на САЩ Тръмп, който обеща бързо да сложи край на конфликта, се завръща в Белия дом в момент на възход на Русия. Москва контролира част от Украйна с размерите на американския щат Вирджиния и напредва с най-бързи темпове от първите дни на инвазията през 2022 г. В първия подробен доклад за това какво би приел президентът Путин във всяка сделка, сключена с посредничеството на Тръмп, петимата настоящи и бивши руски служители заявяват, че Кремъл би могъл като цяло да се съгласи да замрази конфликта по фронтовата линия.

Според трима от хората, които са пожелали анонимност, за да обсъждат деликатни въпроси, може да има възможност за преговори относно точното разделяне на четирите източни региона – Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. Въпреки че Москва твърди, че четирите региона са изцяло част от Русия, защитавана от ядрения чадър на страната, нейните сили на място контролират 70-80% от територията, като около 26 000 кв. км все още се държат от украинските войски, сочат данни от открити източници на фронтовата линия.

Русия може да е готова да се изтегли и от сравнително малките части от територията, която държи в Харковска и Николаевска област в северната и южната част на Украйна, твърдят двама от служителите. Този месец Путин заяви, че всяко споразумение за прекратяване на огъня трябва да отразява „реалностите“ на място, но се опасява от краткотрайно примирие, което само ще позволи на Запада да превъоръжи Украйна.
„Ако няма неутралитет, е трудно да си представим съществуването на каквито и да било добросъседски отношения между Русия и Украйна“, заяви Путин пред дискусионната група „Валдай“ на 7 ноември.

„Защо?“ Защото това би означавало, че Украйна постоянно ще бъде използвана като инструмент в лоши ръце и в ущърб на интересите на Руската федерация.
Двама от източниците са заявили, че решението на отиващия си президент на САЩ Джо Байдън да позволи на Украйна да изстрелва американски ракети ATACMS дълбоко в Русия може да усложни и забави всяко споразумение и да засили исканията на Москва, която настоява за по-голяма част от Украйна. Във вторник Киев използва ракетите, за да удари руска територия за първи път, според Москва, която осъди този ход като сериозна ескалация.

Ако не бъде постигнато споразумение за прекратяване на огъня, са заявили двамата източници, тогава Русия ще продължи да се бие. „Путин вече каза, че замразяването на конфликта няма да проработи по никакъв начин“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред Reuters часове преди руснаците да съобщят за ударите на ATACMS. „А разрешението за ракетите е много опасна ескалация от страна на Съединените щати“.

Директорът по комуникациите на Тръмп Стивън Чунг заяви пред Reuters за бъдещия американски президент: „Той е единственият човек, който може да събере двете страни, за да преговарят.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img