За първи път отговаряме на всички условия за влизането ни в еврозоната. Ролята на политиците е и образователна, те трябва да дават решения. Трябва да си даваме сметка, че ако останем извън еврозоната, това означава сенчеста икономика, по-малко работни места, по-ниски заплати.
Това заяви президентът на България в периода 2012-2017 г. Росен Плевнелиев в ефира на bTV. По думите му България е във валутен борд, което е преходен механизъм. „Той функционира тогава, когато парите се контролират. България в дефицит. Дефицитът се регулира от пазарите. Когато не знаем какво искаме, лихвите тръгват нагоре“, уточни той.
„Нормално е хората да се притесняват, още по-важно е политиците да дават решение. Президентът Радев засили несигурността, Радев разбира, че това е последен шанс да ни остави в периферията и да ни превърне в лесна плячка на Москва“, коментира още Плевнелиев.
Русофилите искат да останем в периферията
Според него русофилите не искат да допуснат България да влезе в еврозоната, защото осъзнават, че това е последният шанс да останем в периферията. „Европа ни дава сигурност. Ако влезем в еврозоната, нито една българска банка вече не може да фалира, България не може да фалира, защото Европа ще ни помогне. Инвеститорите ще видят стабилност. Всичко е геополитика. Това е един решителен момент не само за нас, а и за нашите деца“, обясни Плевнелиев.
„Радев се самозастреля“
Според него Радев се е самозастрелял. „Много жалко е, че той направи това, защото говори за върховенство на правото, а нарушава Конституцията. Никой вече не му вярва. Той всъщност ни сплоти“, посочи Плевнелиев.
„Оттук нататък това правителство няма друг път, освен да управлява до 2027 г. Чака ни още година и половина на отпушване на важни проекти. Нека да вървим напред, а не назад“, каза още той.
Страната ни е фалирала три пъти
По думите му България е имала собствена валута само 30 години.
Освен това по думите мустраната ни е фалирала три пъти.
Плевнелиев смята, че на 4 юни ще има положителен доклад за страната ни, след което следва решението да бъде обсъдено.