16.8 C
София
неделя, 15 септември 2024 г.

Румен Радев с два варианта за партия


Съветниците и най-доверените хора около Румен Радев му дават разнопосочни мнения за това кога да тръгне с нова партия. Според така наречения консервативен кръг около държавния глава Радев трябвало да си изкара спокойно президентския мандат и чак в края – есента на 2026 година, да започне подготовката по учредяването на нова формация. „Консерваторите“ от „Дондуков“ 2 са категорични, че генералът лично трябва да поведе новата партия, защото рейтингът му е недостижимо висок и несравним с доверието, което имат хората към останалите водещи политици и лидери.

В тази група от хора са фигури като главния секретар на президента Димитър Стоянов. Тези хора от екипа смятат, че създаването по-рано на нови формации щяло да навреди на Радев, който на всичкото отгоре щял да бъде принуден да припознава други лица, което било рисково. Те припомнят как държавният глава бе заблуден от харвардските си министри Кирил Петков и Асен Василев. И двамата дължат политическата си кариера на президента, но много бързо забравиха това и станаха едни от най-големите му врагове. Другата опасност, която грози държавния глава, ако залитне по припознаването на нови партии и даде подкрепата си за тях, е останалите да се съюзят и да се опитат да го свалят чрез импийчмънт. Подобни гласове и призиви вече се чуха още в началото на 2023 година, когато лидерът на ДСБ ген. Атанас Атанасов обяви курс към импийчмънт на Радев, но не срещна никакъв ентусиазъм сред коалиционните си партньори от „Да, България“. На всичкото отгоре процедурата за подобно нещо е тромава и трябва да бъде подкрепена от 160 депутати, които да обвинят държавния глава в измяна или нарушаване на Конституцията. А при подобно развитие нека не забравяме, че Радев ще бъде героизиран повторно и ще събере още по-голяма подкрепа за създаването на партия. Да не говорим, че функциите му ще бъдат поети от Илияна Йотова, която идейно по нищо не се отличава от Радев. Но това ще е чудесен трамплин тя да се кандидатира за редовен президент през 2026 година и направо я вкарва като второ острие на Радев в голямата игра. Отлагането на създаването на пропрезидентска партия има два огромни недостатъка – не е ясно дали в края на 2026 година ще има толкова подходяща политическа обстановка за нов проект. Второ, не се знае дали сегашният държавен глава ще се радва на същата електорална подкрепа, при положение че е в края на мандата си. Известно е, че българските избиратели обикновено гласуват за силни кандидати и хора с лостове във властта.

Другата част от екипа на президента, която настоява да се използва масовото недоволство и огромното недоверие на хората към сглобката, е твърдо на мнение, че трябва новата партия да се появи буквално до два, най-много три месеца. Според тях проектът задължително трябва да участва на предстоящите европейски избори и отчетливо да се заяви на вътрешната политическа сцена. При евентуална победа на изборите на пропрезидентска формация, какъвто развой въобще не може да се изключи, ще назрее необходимостта от извънредни парламентарни избори. Но затова се иска сериозен натиск от страна на гражданите. Радетелите за подобна стратегия смятат, че има достатъчно добри лица, които да топлят мястото на Радев в партията, докато той напусне кабинета си на „Дондуков“ 2 в началото на 2027 година. Друг е въпросът дали тези лица няма да се еманципират достатъчно следващите 3 години и Радев да остане на сухо.

Борис КРУМОВ

- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини