Ако не поискам депутатски имунитет, когато от мен е поискано и има основания за това, означава лично укривателство. така коментира и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов пред журналисти преди официалната церемония „Полицай на годината“. Неговият коментар е във връзка с поисканите имунитети на депутатите от „Продължаваме промяната“ Кирил Петков и Лена Бориславова.
„Имайте предвид, че главният прокурор е в една роля на пощенска кутия. Аз изпълнявам това, което е поискано от мен колегите от съответните прокуратури, съответно – наблюдаващият прокурор. Имам известен срок, в който да погледна, да преценя обосноваността, което ще направя в скоро време. Максималният срок е един месец“, допълни той.
„Очевидно политическата ситуация не предполага удобен момент за искане на имунитети. Какви са възможните пътища пред прокуратурата – единият вариант е, когато назрее съответният момент – тогава да се иска имунитет. Вторият е независимо, че едно разследване е приключило – делото да постави „на трупчета“ и да чака т.нар. „подходящ момент“. Аз съм убеден, че удобен момент не може да има. Той трябва да е тогава, когато го изискват нужите на едно разследване“, коментира още и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.
„Свалянето на депутатски имунитет не означава присъда. Означава възможност да се проведе обективно разследване. Нищо повече от това. Не се обявява някой за виновен“, категоричен е Сарафов. По думите му у нас няма избирателно правосъдие. И заключи: „Прокуратурата стана основна политическа дъвка“.