САЩ намаляват броя на американските бригади в Европа

Министерството на отбраната на САЩ е намалило общия брой на бригадните бойни групи, разположени в Европа, от четири на три, съобщи официалният представител на Пентагона Шон Парнел. „Това ни връща към нивото на бригадните бойни групи, които имаше в Европа през 2021 г. Решението е резултат от всестранен, многостепенен процес, насочен към разполагането на американски войски в Европа“, заяви Парнел, като отбеляза, че „това води до временно забавяне на разполагането на американски войски в Полша, която е образцов съюзник на САЩ“.

„Министерството ще определи окончателното разполагане на тези и други американски войски в Европа въз основа на по-нататъшен анализ на стратегическите и оперативните нужди на САЩ, както и на способността на нашите съюзници да предоставят войски за отбраната на Европа“, посочи представителят на Пентагона.

По думите му „този анализ има за цел да прокара програмата на американския президент Доналд Тръмп „Америка на първо място“ в Европа и на други театри на военни действия, включително чрез стимулиране и предоставяне на нашите съюзници от НАТО на възможност да поемат основната отговорност за конвенционалната отбрана на Европа“.

Парнел също така съобщи, че министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет е провел разговор с вицепремиера на Полша Владислав Косиняк-Камиш.
„Министерството ще поддържа тесни контакти със своите полски колеги по време на този анализ, включително с цел да се гарантира, че Съединените щати ще запазят силно военно присъствие в Полша“, посочи той, като добави, че министерството ще предостави допълнителна информация в подходящ момент и на подходящо място.