САЩ нанесоха удар по руската икономика: Обявиха санкции срещу „Роснефт“ и „Лукойл“

САЩ въвеждат нови санкции срещу Руската федерация. Те ще засегнат руските компании „Роснефт“ и „Лукойл“. Това се съобщава на сайта на Министерството на финансите на САЩ. Отбелязва се, че ограниченията се въвеждат във връзка с липсата на сериозна ангажираност от страна на Русия към мирния процес за прекратяване на войната в Украйна.

„Сега е моментът да се сложи край на убийствата и незабавно да се обяви примирие. Предвид отказа на президента Путин да сложи край на тази безсмислена война, Министерството на финансите налага санкции срещу двете най-големи петролни компании в Русия, които финансират военната машина на Кремъл. Министерството на финансите е готово да предприеме допълнителни мерки, ако това е необходимо, за да подкрепи усилията на президента Тръмп за прекратяване на още една война. Призоваваме нашите съюзници да се присъединят към нас и да спазват тези санкции“, заявява министърът на финансите на САЩ Скот Бесент.

Отбелязва се, че освен „Роснефт“ и „Лукойл“, санкциите ще засегнат компании, които пряко или косвено на 50% или повече принадлежат на тези гиганти, дори ако не са включени директно в санкционния списък. Става дума за 28 дъщерни компании на „Роснефт“ и 6 на „Лукойл“.

Припомняме, че по-рано министърът на финансите на САЩ Скот Бесент обяви значително засилване на санкциите срещу Русия. Той подчерта, че новите ограничения ще бъдат едни от най-големите санкции, които САЩ са налагали срещу РФ.