САЩ обмислят възможността за прилагане на военен сценарий в Куба

Американската администрация започна да обмисля възможността за военни действия срещу Куба, след като санкциите и блокадата на доставките на гориво не доведоха до реформи на острова, пише Politico. „Настроението определено се промени. Сега с Иран нещата не се развиха както трябваше, а кубинците се оказаха много по-силни, отколкото първоначално се предполагаше. Затова на дневен ред стои въпросът за военни действия, което преди не беше така“, цитира изданието думите на информиран източник.

Той отбелязва, че първоначалната идея на властите в САЩ по отношение на Куба „се състоеше в това, че ръководството е слабо и комбинацията от засилване на санкциите, фактически петролна блокада и явни военни победи във Венецуела и Иран ще уплаши кубинците и ще ги принуди да сключат сделка“.

Изданието обръща внимание, че това може да доведе до значителна ескалация в сравнение със ситуацията отпреди няколко месеца, когато ставаше въпрос основно за използване на икономически и дипломатически натиск.

Според изданието американските военни разглеждат цяла поредица от варианти, сред които – както единичен въздушен удар, призван да сплаши кубинските власти и да ги принуди да направят отстъпки, така и наземно нахлуване с цел сваляне на ръководството на острова.

Както съобщават източници, Южното командване на въоръжените сили на САЩ е провело няколко срещи за планиране през последната седмица. При това изданието подчертава, че в близко бъдеще не се предвиждат никакви действия.