САЩ откриват официално нова база за противоракетна отбрана в северната част на Полша. Това се случва в момент, когато Варшава се стреми да увери гражданите си, че НАТО гарантира сигурността им на фона на притесненията след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Намираща се в град Реджиково край балтийското крайбрежие на страната, базата е изграждана от началото на века, като според Варшава тя символизира здравината на военния ѝ съюз със Вашингтон, независимо от това кой стои в Белия дом.
„Отне време, но обектът доказва геостратегическата решимост на САЩ“, заяви външният министър на Полша Радослав Шикорски в снощен коментар в социалната мрежа „Екс“. „Полско-американският съюз е здрав, независимо кой управлява във Вашингтон и Варшава“, допълни той.
Консервативният полски президент Анджей Дуда, който подчертава добрите си отношения с Тръмп, ще присъства на днешната церемония по откриването на базата. В началото на седмицата той каза пред репортери, че Тръмп го е поздравил по случай Деня на независимостта на Полша.
Предишните критики на Тръмп притесниха някои страни членки от НАТО, след като той се закани, че при неговото ръководство САЩ няма да защитават страни, които не изразходват достатъчно средства за отбрана.
Същевременно полските власти казват, че страната няма от какво да се страхува, след като изразходва най-големите средства за отбрана по отношение на размера на икономиката си в съюза.
Базата в Реджиково е част от по-широкия ракетен щит на НАТО, който според алианса е способен да прехваща балистични ракети с малък и среден обсег. Други ключови елементи са подобна база в Румъния, както и американски разрушители в испанското пристанище Рота и радар за ранно предупреждаване в турския град Куреджик.
Руските и беларуските власти казват, че наблюдават внимателно базата на НАТО и че я вземат предвид при военното си планиране. Москва още през 2007 г. определи базата като заплаха, когато обектът все още беше на стадий планиране. НАТО твърди, че щитът е с чисто отбранителни функции.
Източник: Сега