11.8 C
София
събота, 19 април 2025 г.

Съветът за тристранно сътрудничество обсъди заплатите в МВР

Съветът за тристранно сътрудничество се събра на заседание в Министерския съвет. Основна тема бяха заплатите в МВР след промените с приемането на бюджета за тази година.

Едното предложение, което разгледаха правителството, работодателите и синдикатите, е базата за изчисляване на възнагражденията в силовото министерство да бъде съобразена със средната за съответната административна област, а не както до момента – със средната за страната.

Предлага се при прекратяване на взаимоотношенията на даден служител с МВР да се изплащат не 20 заплати, както досега – а 10, като промяната не трябва да важи за вече назначените.

Що се отнася до това, което се предлага за Закона за държавния служител, то там се предвижда въвеждането на горна границата на така наречените бонуси при доказани постижения.

„Ръвносметката, която всички направихме по време на заседанието на Съвета за тристранно сътрудничество беше, че има нужда от цялостна реформа в МВР.  Надяваме се, че увеличението на заплатите, за което всички, без нашата група гласуваха миналата година, ще бъде повод такава реформа да започне. Нашият законопроект беше свързан с заплащането в МВР, но не беше подкрепен от Съвета за тристранно сътрудничество“, коментира депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов.

„По отношение на Закона за държавния служител, очаквах Съветът за тристранно сътрудничество да потвърди позицията си от 2016 г. За съжаление в момента по-скоро има разколебаване по тази линия. Със законопроекта се вежда централизиран конкурс за държавни служители и споделени услуги в държавната администрация – две реформи, които много отдавна трябваше да се случат. Надявам се да има осмисляне от страна на управляващите, че тези реформи са и в тяхна подкрепа. Те ще им позволят да реформират администрацията, което пък ще даде легитимност на действията им“, добави още той.

„От Българската стопанска камара се въздържахме от подкрепа по отношение на Закона за МВР, тъй като има доста принципи, които не споделяме, например обвързването на работната заплата със средната работна заплата. Нашето виждане е, че за да има реформа в МВР, нещата не трябва да бъдат разглеждани на парче. Има нагласа във всички заинтересовани страни такава реформа да бъде обсъдена“, посочи зам.-председателят на Бълагрската стопанска камара Мария Минчева.

По нейни думи от БСК са направили предложение. То е след като държавните служители се пенсионират, да не бъдат преназначавани отново на същите позиции.

От своя страна Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) изрази подкрепа за законопроектите. От името на асоциацията в Тристранния съвет участваха председателят на Управителния съвет Румен Радев и изпълнителният директор Добрин Иванов. АИКБ счита, че законопроектът, свързан с МВР, е стъпка в правилната посока, но се нуждае от усъвършенстване за постигане на по-висока ефективност и прозрачност в сектор „Сигурност“.

В тази връзка, асоциацията предлага конкретизиране на формулата за определяне на заплати, разработване на план за оптимизация на състава, въвеждане на прозрачен механизъм за оценка на ефективността, както и уеднаквяване на осигурителните вноски на служителите в МВР с тези в частния сектор.

По отношение на Закона за държавния служител, АИКБ оценява предложенията като насочени към преодоляване на текущи проблеми, макар и недостатъчни за цялостна реформа. Асоциацията категорично подкрепя връщането на конкурсната процедура за назначения и ограничаването на допълнителните възнаграждения.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.