
Маргарита ДИМИТРОВА
Спечелили пълно мнозинство в парламента, т.нар. „прогресисти“ влязоха с летящ старт в управлението. Първо размахаха пръст на многохилядната армия от чиновници и заплашиха, че започват поголовни съкращения на щатове и масово ще ограничават заплати. После се заеха да изваждат кирливите ризи на предишните и дори намериха цял незаконен град край Варна. Кметът Благо Коцев, едно от символните лица на „Продължаваме промяната“, вече дни наред е в обяснителен режим. Но такъв е животът – идва време за обяснения, след като години наред си се правил на „ни лук ял, ни лук мирисал“. Браво на управляващите – няма мое, няма твое, както биха викнали заралиите за любимия отбор. Всичко се мери с един аршин! Дори големият мюсюлмански празник Курбан Байрaм не успя да спре устрема за справедливост, когато неколцина униформени зрелищно отведоха кмета на Кърджали Ерол Мюмюн на разпит в полицейското. (Бързо след това го пуснаха, но кой разбрал – разбрал!)
От няколко дни в устите на управляващите има и една друга тема, която е по-малко популярна и по-неразбираема за средностатистическия избирател. Бюджетният дефицит не може да се вмести в рамките на 3 процента и Европейската комисия предупреждава, че ще започне процедура по свръхдефицит. (Тук първо трябва да кажат къде са гледали подчинените на Урсула фон дер Лайен и на Кристин Лагард от Европейската централна банка, които дадоха зелена светлина за присъединяването ни към еврозоната. Ниският бюджетен дефицит е едно от категоричните изисквания за влизането в т.нар. Клуб на богатите. Но това е друг много дълъг разговор.)
И макар малцина да са достатъчно финансово грамотни, за да разберат посланията, многократното повтаряне на новината започва да плаши не само гаргите. „Много го е закъсала държавата с тоя бюджетен дефицит“, вайка се продавачка на сергия на Женския пазар. А при нея дефицит няма – турски домати колкото щеш по 3 евро килото. Виж, ако „новите“ сложат таван на цената или изпълнят обещанието си за „справедливи цени“, с каквито прогресивни идеи занимаваха публиката през целия първи месец от управлението си, тогава и тази сергия най-вероятно ще остане празна.
Но не бързайте още да се плашите. Чистката в администрацията малко ще се поотложи, защото първо ще се сформират групи, на които после ще бъдат възложени анализи и накрая ще се направят прогнози кой, къде в коя стая и на кой стол да седне. По стара традиция вероятно ще си иде чистачката, пък и има толкова фирми за почистване, които са петимни да вземат още една поръчка. А нали трябва да се подкрепят малкият и средният бизнес! Взимайте си парите и си яжте топлата супа, защото и заплахата за заплатите не е това, което изглежда. Рязането няма да се случи в МВР, при военните, след тях ще скочат преподавателите, здравните работници и т.н.
Обаче парите в държавата наистина са малко и ще трябва да се прави тежкият избор откъде да се вземе, за да се даде. Пък и не бива да се забравя, че всяка власт си идва с нови клиентелисти, които са се потрудили предизборно и сега си очакват отплатата. Така се стига до единственото правилно решение – ще се отреже от парите на пенсионерите. И без това са твърде много, цяла армия от над 2 милиона души са. Брутен вътрешен продукт вече не могат да произвеждат, а поради изтичащия им срок на годност на всички тях не може да се разчита за подкрепа след 4 години. Като начало ще се махне ковид добавката от 60 лева за новите пенсии, а за старите тя няма да подлежи на индексация по Швейцарското правило. Но за да има справедливост, ще се скъси и платеното майчинство. Вижте колко е лесно и просто: намаляваш разходите за старите и пращаш младите да работят, да плащат данъци и да пълнят бюджета. И тогава ще има да се харчи, нали?!
Само едно нещо остава неясно: защо изпратиха да обяснява бюджетните планове на правителството волейболиста Владо Николов. Той може и да не разбира от финанси, но добре знае колко месеца протича бременността на жената и как се гледат децата. Все пак има четири.
