Жена, чиято баба е починала съвсем скоро в дома в Ягода, е разговаряла по телефона малко преди задържането му с 62-годишния Валентин Желев, сочен за автор на схемата за прехвърляне на дялове, чрез които „домовете на ужасите” работят като стаи за гости. Успява да запише разговора, който предоставя на Нова телевизия.
На въпрос бил ли е незаконен домът и какво се случва, Желев обяснява, че е върнал лиценза си на 10 април съвсем доброволно.
За да продължава домът да има лиценз, аз трябваше да взимам по 5000 лева на хората заради някакви тъпи европейски изисквания. Трябва да ти взимам едни 5000 лева за баба ти, защото е при мен. Това е. Иначе не мога да съществувам, казва Желев.
По думите му именно заради това той прави „стаи под наем“. „И с тях им бръкнахме в г**а! Законът го разрешава и нищо няма да стане. Всичко ще отмине. Просто ще затворят дома. Нека да го затворят. Какво да направя?“, посочва той.
В записания разговор Желев отрича на мястото да е имало хора с вързани крака. „Всичко това са глупости. Журналистите пишат глупости“, категоричен е мъжът. А когато близката му казва, че не е била пускана на свиждане вътре в стаята при баба ѝ, Желев отговаря: „Никога не си ми казвала на мен специално такова нещо“.
Съдът в Казанлък остави в ареста всичките шестима обвинени във връзка с така наречения „дом на ужасите“ в Ягода. Прокуратурата повдигна общо пет обвинения към задържаните. След повече от 6 часа гледане на мерките им съда те не признаха вината си и запазиха мълчание. Но са решени да обжалват мерките си.
Пред медията доцент Георги Минков от университетската болница в Стара Загора съобщи, че деветима от възрастните, които бяха изведени от дома, са настанени в лечебното заведение. „Пациентите са хоспитализирани заради обостряне на техни хронични заболявания. Приети са с различна степен на дехидратация, анемичен синдром и различна степен на недохранване“, обясни той. И подчерта, че всички пациенти са стабилизирани.
Започнато е съдебномедицинско обследване на приетите възрастни хора от лекарите в „Съдебна медицина“. От Агенцията за социално подпомагане е направено обследване на пациентите, издирват близките им и е предприето осигуряване на лични документи, за да може те на по-късен етап да бъдат изписани от болницата и настанени в съответните институции или при роднините си.