
Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова е била номинирана за заместник-омбудсман, става ясно от сайта на институцията. Освен Филипова са излъчени още две кандидатури за поста – Марина Кисьова де Хеус и Деница Димитрова.
Настоящата шефка на КЗП е предложена за поста от Българската асоциация за активни потребители на 4 август, след като на 30 юли омбудсманът Велислава Делчева даде срок от 7 дни на неправителствените организации да правят предложения за неин заместник.
Предложения за кандидати за заместник-омбудсман се правят от юридически лица с нестопанска цел в обществена полза, в чийто предмет на дейност е защитата на правата на човека.
Позицията на зам.-омбудсман попада в т. нар. „домова книга“, от която президентът е длъжен да избира потенциалните кандидати за служебен премиер при падане на редовното правителство до свикване на предсрочни парламентарни избори.
Мария Филипова има дългогодишен опит на ръководни длъжности в държавната администрация. В периода 2011-2025 г. е работила в Агенцията по вписванията, Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, Министерството на правосъдието, Министерството на финансите, Комисията за финансов надзор и Комисията за защита на потребителите.
Нейното име беше лансирано като потенциален кандидат за омбудсман, но до издигането ѝ в парламента така и не се стигна.
Марина Кисьова де Хеус е професионалист с утвърден опит в областта на правата на човека, равенството и социалната справедливост. Била е изпълнителен директор на Фондация „Екатерина Каравелова“ и член на Националния съвет по равнопоставеност на жените и мъжете към Министерския съвет.
Деница Димитрова е номинирана за заместник-омбудсман от Националната мрежа за децата. Била е народен представител в периода 2005-2009 г. и е член на Управителния съвет на фондация „Карин дом“, която предоставя услуги за деца с увреждания и техните семейства.
Предстои публично изслушване на всички кандидати.
