Магнитна буря, радиационна буря и ново изригване на Слънцето, малко след като избягахме от влиянието на короналната дупка. За това съобщават от Националния институт по геофизика, геодезия и география – БАН.
Очаква се потокът заредени частици да засегне магнитното поле на Земята в следващите часове под формата на геомагнитна буря с висок интензитет и полярно сияние, което да се наблюдава по северните и средните географски ширини, пише Нова телевизия.
Ако кулминацията съвпадне с тъмната част на денонощието, можем да наблюдаваме сиянието в нощта на 1 срещу 2 юни. По-мощните геомагнитни бури имат силата да причинят смущения в електропреносната инфраструктура, да нарушат нормалната работа на сателитите и навигационните системи.
При хората с чувствителност към подобни явления са възможни колебания в кръвното налягане, липса на концентрация, главоболие, отпадналост.
Любителите на астрономията и всички, които обичат природните феномени, имат повод за вълнение: в нощта срещу 2 юни над България може да се наблюдава рядко явление – полярно сияние, съобщи за БТА физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия към БАН и катедра „Астрономия“ на СУ.
Очаква се планетарният Кр-индекс – мярка за смутеността на земната магнитосфера – да достигне стойности 6-7, дори 8, при които е възможно северното сияние да се види от географските ширини на България.
Според прогнозите на Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) бурята ще бъде дълготрайна и достатъчно силна, за да осигури зрелище в небето – стига да сме на тъмно място с ясна видимост на север.
Луната ще е само 1,5 дни преди първа четвърт, затова е най-добре да се изчака нейният залез, за да не пречи с ярката си светлина.