
Държавата и местната власт влязоха в остър задочен спор заради унищожената гора в местността „Баба Алино“ край Варна. Земеделският министър Пламен Абровски призова кмета на морската столица да спре беззаконието и да премахне незаконния комплекс, за да може природата да се възстанови. Абровски обвини общината в сериозно забавяне, тъй като първите сигнали за екоцида са от есента на 2023 г.
В същото време проверка на bTV показа абсурдната схема, по която функционира комплексът: въпреки че е напълно незаконен, той има вода, а токът се доставя от съседен трафопост и се плаща на частна фирма.
Кметът на Варна Благомир Коцев отвърна на удара, обяснявайки, че проверките на място приличат на екшън филм. По думите му служителите на общината са били спирани и заплашвани от частна охрана, което е наложило намесата на жандармерия и барети, за да бъдат описани незаконните имоти. Коцев увери, че за четири сгради вече има актове за спиране на строителството, но призна, че в цяла България кипи подобно незаконно строителство.
