Скандалът с „Баба Алино“: ГЕРБ дава кмета на Варна Благомир Коцев на прокуратурата

„До края на 2023 г. в „Баба Алино“ не е забит нито един пирон и не е отсечено нито едно дърво. Цялото строителство е започнало след това. Контролът е бил в ръцете на Благомир Коцев в качеството му на кмет. Той не е предприел действия“, това заяви Тодор Балабанов, председателят на ГЕРБ в Общинския съвет във Варна.

По думите на Стоян Петков, бивш главен архитект на Варна групата на ГЕРБ е поставяла в общината въпроса с постройките в „Баба Алино“ още през 2024 година. А Балабанов коментира още, че имат информация за 27 издадени удостоверения за търпимост от общо 28 завършени постройки. Изискали са документите по официален ред. „Дори длъжностно лице преди 2023 г. да е издавало подобни документи ние няма как да сме били информирани за това“, посочи Балабанов.

„Ако е имало такива, се надявам, че ще го разберем утре и ще оповестим информацията. Който е издавал такива удостовериния, ще си понесе отговорността. Но никой наш представител не е осигурявал чадър на украинската групировка, никой наш представител не се е снимал със собственика на украинската групировка, нито един наш представител не е ходил да прави акции за почистване на части от града с представители на украинската групировка. Това показва безотговорното отношение на Коцев. Той вчера разбра, че е кмет на Варна“, заяви Балабанов.

По думите на лидерът на ГЕРБ-Варна не е важно толкова самото издаване на удостоверенията за търпимост, а това че е допуснато да бъдат пострени тези сгради.

„Един град — това не е някой да си е построил тоалетна в двора. Един град, хиляди квадратни метри строителство, без никой да си направи труда да отиде на място и да попита какво правят“, посочи още още лидерът на ГЕРБ-Варна.

„Наказателна отговорност носи персонално кмета Коцев за бездействие по отношение осъществяване на правомощието, за което съответно ще бъде сезирана прокуратурата“, категоричен е Балабанов.