През май лихвите по потребителските кредити за домакинствата се повишиха, след като в предходните месеци от годината бяха регистрирани намаления, според статистиката на БНБ.
През предходния месец, средната лихва по новоотпуснатите потребителски заеми достигна 9.03%, което е с 0.77 процентни пункта повече в сравнение с април. Когато се включат всички допълнителни такси и комисионни, годишният процент на разходите за обслужване на тези заеми възлиза на средно 9.67%. Това представлява по-точен показател за цената на кредита, където увеличението спрямо предходния месец е още по-значително – с 0.83 процентни пункта.
Предстои да разберем дали този ръст на лихвите ще продължи в следващите месеци. Вероятно е, че много банки са спрели своите промоции през май, което е причинило увеличение на средната лихва по потребителските заеми. На годишна база, увеличението на лихвите по потребителските кредити е по-умерено – с 0.37 процентни пункта, докато ГПР е нараснал с половин процентен пункт.
От статистиката е видно, че през май домакинствата се изтеглили от банките потребителски заеми за 858 млн. лв. Това е по-малко от предния месец, когато бяха изтеглени 960 млн. лв. Около 14% от новоизтеглените заеми са били за рефинансиране на стари задължения.
В същото време лихвите по жилищните заеми остават на рекордно ниски нива.
През месец май средният размер на лихвите по отпуснатите нови заеми на домакинствата за покупка на къщи и апартаменти е 2,51%. Това е почти на нивото на месец април и с 0,09 процентни пункта по-малко спрямо същия месец на миналата година. ГПР по новите ипотеки е през май е средно 2,8% – колкото и през април. Спрямо миналата година има леко намаление от 0.09%.
Изтеглените жилищни заеми през май са за 786 млн. лв., от които 158 млн. лв. са били предоговорени ипотеки. И тук има леко намаление спрямо обема на жилищните заеми, изтеглени през април. Спрямо миналата година обаче има скок от 31%.