Франция и Великобритания последваха САЩ, като разрешиха на Украйна да извършва удари по руска територия с доставените й ракети с голям обсег SCALP/Storm Shadow“, съобщи в. „Фигаро“, без да дава подробности.
Американският президент Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари по Русия, използвайки американски оръжия, бе съобщено по-рано от големи американски медии, като „Ню Йорк Таймс“. Решението идва два месеца преди смяната на властта между Джо Байдън и Доналд Тръмп.
Решението е сериозна промяна в начина, по който се провеждат операциите в Украйна. Ударите с ATACAMS могат да бъдат използвани за отразяване на предстояща офанзива на най-малко 50 000 войници, включително севернокорейски, в руската Курска област, която е частично окупирана от украинската армия.
Ето какво бе известно за потенциалното разрешение за използване на западните ракети с голям обсег срещу територията на Русия:
Руският президент Владимир Путин по-рано коментира атаки на руска територия с американски оръжия с голям обсег. Той каза, че това би означавало, че „страните от НАТО са във война с Русия“. Това заяви в неделя официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова.
Ракетните удари на САЩ в дълбочина на руските региони неизбежно ще доведат до сериозна ескалация. Това каза пред ТАСС ръководителят на комисията по международни въпроси на Държавната дума, лидер на ЛДПР Леонид Слуцки.
Вероятно първоначално ATACMS ще бъдат използвани срещу руски и севернокорейски войски в защита на украинските сили в Курската област в Западна Русия.
В края на септември месец The Times написа, че Украйна може да получи разрешение да изстрелва ракети по руска територия, но необявено официално предварително. Великобритания и САЩ се готвят да дадат разрешение, но искат да го обявят официално едва след като бъдат изстреляни първите ракети, написа The Times, който обвърза и решението с представянето на плана за мир на Володимир Зеленски.
Френският президент Еманюел Макрон заяви в неделя, че поредната руска масирана атака срещу Украйна е показала, че руският президент Владимир Путин „не иска мир и не е готов да преговаря“.
Приоритетът на Франция беше да „оборудва, подкрепи и помогне на Украйна да устои“, каза Макрон на тръгване от Аржентина, за да присъства на срещата на върха на Г-20 в Бразилия.
Той отказа да коментира разговора на германския канцлер Олаф Шолц с Путин в петък, добавяйки, че съюзниците на Украйна „трябва да останат обединени по дневен ред за истински мир, тоест мир, който не означава капитулация на Украйна“.
Британският премиер Кийр Стармър каза в неделя, че няма намерение да разговаря с руския президент Владимир Путин, тъй като той обеща подкрепата за Украйна като основен приоритет на Обединеното кралство на срещата на върха на Г-20 тази седмица, съобщава АП.
Официални лица твърдят, че Байдън е бил убеден да направи промените отчасти от дързостта на решението на Русия да хвърли севернокорейски войски в украинските линии. Те казват, че той е бил повлиян и от опасенията, че руските щурмови сили биха могли да надделеят над украинските войски край Курск, ако не им бъде позволено да се защитават с оръжия с голям обсег.
САЩ доставиха на Украйна няколкостотин балистични ракети с голям обсег ATACMS за използване на суверенната украинска територия, както и в Крим, като тези ракети допълниха по-ограничените доставки на ракети Storm Shadow и SCALP, които украинците получиха от Обединеното кралство и Франция.