Килауеа, един от най-активните вулкани в света, започна да изригва в отдалечен район, който последно е е бил активен преди половин век, съобщи Хавайската вулканична обсерватория на Геоложкия институт на САЩ.
Изригването е на около 1.6 км южно от калдерата на Килауеа, в район в националния парк Хавайски вулкани, който последно е изригнал през декември 1974 г. Районът около калдерата е затворен за туристи от 2008 г. поради други опасности, включително напукване на земята, нестабилност в стената на кратера и каменопади.
Името на вулкана Килауеа на хавайски означава „изригващ, силно течащ“). Намира се на източния склон на вулкана Мауна Лоа. Висок е 1247 метра. Представлява щит с диаметър 35 км, на върха с калдера.
В нея са кратерите Халемаумау и Килауеа Ики с временно съществуващи лавови езера. През 1965 г. се е образувал кратерът Макапахи, също с лавово езеро. Около калдерата концентрично са разположени пръстеновидни хорстове и грабени. Централната и част е повдигната. Стените на калдерата са високи 400 м. От нея по склоновете на вулкана се простират две рифтови зони. Югоизточната достига нос Кумукахи. По нея се наброяват десетки конуси и кратери, в някои от които са ставали изригвания. Тя продължава на дъното на океана във вид на издигнатия вал Пуна. Килауеа непрекъснато изригва.