Андрей Райчев е роден през 1955 година в София и е завършил Софийския университет, има научна степен доктор по социология. Бил е директор на Института за изследване на младежта и по-късно директор на Националния център за изучаване на общественото мнение. Един от собствениците на „Галъп Интернешънъл – България“.

-Господин Райчев, изминаха 100 дни от живота на това правителство – как ви изглежда т.нар. сглобка?
Също толкова принудена, толкова нежелана от двете си страни, слабовата както в самото начало. Нищо не се укрепи, не мога и да кажа, че се развали. Но няма преминаване към някакво ново качество. То си е същото нежелано от два отбора геополитическо съединение.
-Промени в съдебната система, Шенген и еврозоната – това се трите основни причини, изтъкнати при създаването на сложната коалиция. Виждате ли поне малко придвижване напред?
Влизането ни в Шенген ми изглежда много трудно и само случайно може да стане. Но пък не виждам и причина България да тъгува по въпроса. Какво ще загубим, освен че на едно гише повече ще се проверяваме? По-скоро психологически е важно. Но така или иначе, австрийците и холандците не искат да ни пуснат. Истината е, че в Нидерландия в момента има политическа криза и си зависи само от Рюте – той няма да бъде по-нататък холандски политически деец и може на своя глава да ни свърши работа. Но ако холандците искаха единствено ние да останем извън Шенген, австрийците добавиха и румънците, от което сякаш малко ни олекна, че не сме само ние посочените. Така ситуацията е по-скоро трагикомична, отколкото сериозна. Еврозоната обаче е много важна за България. Искрено се надявам присъединяването ни да стане въпреки съпротивата на българския народ, който не разбира колко е важно за нас. Обсъждат се някакви дребни повишения на цените, които ще ни се случат, може би. Но в сравнение с крачката, която бихме направили, това е нищожна и последна цена.
-А какво е мнението ви за правосъдната реформа. Виждате ли напредък?
Тя се обсъжда от колко години, а аз не мога да схвана какво говорят. Разбира се, у нас има крайно недоволство от състоянието на съда и прокуратурата, но какво политиците смятат да реформират и защо го правят с промени в Конституцията, не става ясно. Засега всичко се сведе до свалянето на Иван Гешев и поставянето на неговия заместник, който беше обект на същата тази критика. Обаче нещо не го критикуват в момента. Ще направят нещо, колкото да се отчетат. А истината е, че нашите партньори категорично искаха България да направи евроатлантическо ориентирано правителство заради войната в Украйна. В някакъв смисъл това правителство възникна с войната и ще си отиде с нея.
-Междувременно се заговори за промяна на националния празник. Защо?
Трябва да кажат, че нещо ще променят, че ще унищожат Бойко Борисов и ДПС. Но не само не ги унищожиха, а се съюзиха с тях. Нещо повече, според мнозина Борисов управлява държавата.
Ще променят 3 март като национален празник, ще запишат членството ни в ЕС и В НАТО в Конституцията, ще направят закон срещу Русия. Изобщо някаква антируска истерия…Те си мразят Русия безплатно, но в случая извличат ползи от това, защото им се струва, че казват нещо важно, което част от техния електорат ще приеме. Но останалите просто свиват презрително уста.
-Как мислите, политически или криминални са мотивите в убийството на Алексей Петров, който впрочем е изиграл ролята на свръзка между Бойко Борисов и Кирил Петков?
Първо, не знам и май никой не знае, но за мен е повече от сигурно, че това не е поръчка от страна на тези, които управляват в момента. От това, че е участвал в логистиката на тази среща, нищо не следва. Преди подобно нещо предлагаха Росен Плевнелиев и Соломон Паси. После много други са се нагърбвали, защото смятаха, че България трябва да излезе от спиралата на избори. Това не са преговори на Алексей Петров с Бойко Борисов и Кирил Петков. Това са преговори на Кирил Петков и Бойко Борисов, които са организирани от Алексей Петров и то не с присъствието му. Затова не виждам да е направил нещо лошо, нито да има някакъв коварен заговор, който днес да разкрием. От друга страна, свързването на смъртта на Петров с пристигането на Васил Божков ми се вижда нагласена работа, нищо общо няма. Това са геополитически баланси, отношения между Съединените щати, Европейския съюз, Украйна, Русия и т.н.
-Като гледахте Васил Божков – как изглежда и как се държи по време на пресконференцията, която даде, смятате ли, че е възможен политически проект около него?
Вече имаше и в апогея, в който беше, Божков получи своите два процента. За нищо повече не може да си въобрази, че става дума.
-Предстоящите общински избори ще променят ли по някакъв начин политическата конюнктура?
Със сигурност, защото всички избори са битки. Както във войните дългите битки променят съотношението на силите, в политиката изборите играят тази роля. Така че след местните избори със сигурност съотношението ще е друго, но не ме карайте да ви кажа какво, защото просто не знам. Има всякакви варианти. Най-важната битка, разбира се в София.
-Всички говорят, че в столицата ще има втори тур. Кой ще го спечели?
Зависи от кандидата на ГЕРБ, той си има щаб и социолози, които ще му кажат, че зависи от гласовете на „Възраждане“, на БСП и други, които не гласуват нито за него или за противника му. Ако умно подреди стратегията и думите си, може да разчита на балотожа да получи прилив от ляво-център и така ще победи.
-Изненада ли ви кандидатурата на Васил Терзиев, на която се спряха ПП-ДБ?
Васил Терзиев е много успешен бизнесмен, но в политиката е крайно неопитен. Баща, свързан с Държавна сигурност, дядо – също, тази слабост можеше да бъде заобиколена. Но той избра най-лошия начин – първо разшумя, после се отрича, след това прави уговорки, обиди своите противници вдясно. Никакъв грях няма в моите очи, но човек, който има до обясни тази история, трябва да говори изключително внимателно и много умно, да се държи премислено. А той не можа.
-Какво ще постигне кандидатурата на Вили Лилков?
-Ще успее да навреди на Васил Терзиев сериозно и ще получи своите 15 минути слава.
-А на какво разчита Ваня Григорова?
Едва ли да седне в кметското кресло, но очевидно разчита да направи едно ново ляво лице. Тя е много активна дама, а лявото има нужда от нещо подобно. Левицата е полезна дори като опозиция. Умните левскари никога няма да се радват, че ЦСКА го няма, въпреки че е главният им противник. И обратното – също. Нашата левица е в дълбока криза, много неприятни симптоми има там, някои дори мислят, че те са летални, терминални. Аз се надявам да не е точно така. И затова всяко нещо ново, младо, подвижно, което излиза от лявото е добре дошло.
-Докъде ще стигне войната между управляващите и президента?
Даниел Вълчев каза нещо много умно: този конфликт е изгоден и на двете страни. Едните да обясняват, че все пак имат някакъв враг, а другите – да сочат на своя бъдещ електорат с кого се борят. Това е взаимноизгоден конфликт, който винаги трае дълго. И ще стигне до урните в деня на изборите. Не сега, а някой ден, но всичко ще се реши с избори.
-Кога са възможни следващи парламентарни избори, според вас?
Не мога да преценя един факт – докога на Бойко Борисов ще му е изгодно да държи това правителство. Той може да го махне за по-малко от 24 часа. Димитър Ганев, наш политически наблюдател с много силна мисъл, казва, че това ще стане в деня, в който Борисов види, че „Възраждане“ са повече от ПП-ДБ и заемат второто място. А тогава си представете как Борисов излиза пред българите и международната общност и казва, че само той е спирачката пред този ужас, който се задава. И тогава ще ги накара да го подкрепят не както сега той – тях, а те – него.
-Може би ще е скоро, защото „Възраждане“ са във възход?
-Вижда се потъване на ПП, а „Възраждане“ си стои около 15% и няма кой знае какъв процес на възход. При тях отиват идейно разочаровани хора, национално настроени, с антикорупционно настроение. Но ПП вдигнаха пенсиите, заплатите на държавните служители, изобщо има ръст на благосъстоянието. А партии от вида на „Възраждане“ това не ги храни.
-Оказва се, че Борисов е доста силен играч?
Той е изключителен майстор, направи етюд, какъвто в българската политика рядко има. Спомнете си преди три години, когато беше скандалът с кюлчетата. Ако тогава някой ви беше казал, че Борисов ще се върне на власт с тези, вие нямаше ли да помолите човека да си премери температурата? Трябва да признаем, че го изигра много търпеливо. И вижте какво обсъждаме днес с вас – кога той ще ги събори. Ами когато иска. В този смисъл политическият етюд е изумителен.
-Как ще обясните факта, че ГЕРБ излиза на местните избори със „старите кучета“ – вече управлявали кметове на Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Монтана, Враца, Смолян…
-Имаше някакви лашкания в партията, но Борисов успя да я затегне. Докара го дотам, че никой не го предаде, което е много интересно и странно, защото България не е най-непредателската страна в света. Но в случая няма предатели.