Апаратура за навигирана криоаналгезия на периферни нерви, прилагаща се за иновативно лечение при пациенти с остра и хронична болка, вече функционира в УМБАЛ „Софиямед“. Тя се използва от специалистите за облекчаване на болки в горните крайници, в областта на кръста и др.
Апаратурата и методът са широко прилагани в САЩ и в специализирани европейски центрове в Дания, Норвегия, Швейцария, Германия, Белгия, Полша, Унгария и др. Методът до момента се прилага успешно в УМБАЛ „Софиямед“ в специализирания Център по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия при пациенти, но чрез пряк интраоперативен достъп. Пациентите с хронична болка в областта на кръста вече също могат да се лекуват чрез методиката в болничното заведение от екипа на Клиниката по неврохирургия.
Лечението за облекчаване на остра и хронична болка чрез крионевролиза (криоаналгезия) се осъществява посредством прекъсване на сетивните функции в структури от нервните клетки (техните аксони), отговарящи за провеждането на импулса на болката. „Методиката е авангардна – под рентгенов контрол, ултразвук или интраоперативно, се намира съответния нерв, отдиференцира се дали той е моторен, или е сетивен, прави му се блокада и го замразяваме“, коментира екипа на „Софиямед“.
Интервенцията се предшества от оценка на интензивността на болката по визуално-аналогова скала (VAS) с последващ диагностичен блок на мястото на страданието. Ако при пациента се установи над 50% повлияване на болката по визуално-аналогова скала, той е показан за криоаналгезия или радиофреквентна аблация. Част от пациентите, страдащи от хронична болка, не желаят да се подлагат на оперативно лечение за отстраняване на причината поради страх или медицински показания. Единствената опция за тях е именно криоаналгезията.
Процедурата е изключително щадяща, извършва се под анестезия, като подобрява значително качеството на живот на пациенти с хронична болка, предизвикана от дегенеративно неврологично заболяване или придобита в следствие на онкологична диагноза, след травма или след операция. Лечението е етиологично, а не патогенетично. След прилагане на криоаналгезията (крионевролиза) сетивността на блокирания чрез замразяване нерв се възстановява след около три месеца, като болката изчезва за период от шест месеца до година, година и половина. Тогава процедурата може отново да бъде извършена. При част от пациентите обаче е възможно болката въобще да не се появи отново.
Час за консултация за приложение на лечението може да се осъществи с проф. д-р Маргарита Кътева, д-р Иван Колчаков, д-р Калин Ангелов – Отделение по хирургия и ръка и реконструктивна хирургия при пациенти с хронична болка в областта на горните крайници; д-р Здравко Златев и д-р Яна Петрова-Клиника по неврохирургия при хронична болка в областта на кръста.
Часове за преглед може да се запишат на тел. 02 465 0000 или 0895 555 444, както и през системата на Superdoc.bg
Д-р Яна Петрова, неврохирург в „Софиямед“:
Около 80%от пациентите, селектирани за процедурата, изпитват значимо подобрение
4 от 5 души преживяват поне един епизод на болка в кръста през живота си. Това е най-честата причина за консултация с лекар в световен мащаб. Освен медицински, проблемът е социално-икономически. Хроничната болка в кръста е израз на дегенеративни или травматични промени в лумбалния отдел на гръбначния стълб и може да е причинена от различни структурни увреди. Фасет синдромът е една от най-честите.
Той може да засегне целия гръбначен стълб, но обикновено се среща в лумбалния отдел, защото там натоварването е най-голямо. Болката по характеристика е дифузна и тъпа, проектира се точно върху гръбначния стълб и може да ирадиира настрани и към седалището. Типично за нея е, че се засилва при навеждане назад, усукване в кръста или продължително изправено положение.
В случаите, когато консервативното лечение не постига задоволителен резултат, може да се прибегне към редица инвазивни процедури, целящи денервация на ставните фасети. Денервация означава разрушаване на сетивния нерв, който предава болката към мозъка. Той е малък нерв, без двигателна или друга сетивна функция, затова тези процедури, не крият рискове от неврологичен дефицит при правилно изпълнение.
„Криоденервацията е сравнително нов метод, който прилагаме в УМБАЛ „Софиямед“, осигуряващ период без болка в рамките на 8-24месеца. При него, използвайки специален апарат и електрод за замразяване, се извършва деструкция на сетивния нерв, предаващ болката от възпалените ставни фасети. По този начин ги обезболява и постига траен контрол на болката“, казва д-р Яна Петрова, неврохирург в лечебното заведение.
Процедурата протича под рентгенов контрол, което осигурява прецизно позициониране на електрода и намалява риска от усложнения. Преди въвеждане на електрода в кожата и подкожните тъкани по траекторията му се поставя локална анестезия.
„Когато сме сигурни за позицията на електрода, процедурата започва – в края на последния се образува леден конус, който директно блокира сетивния нерв и осигурява траен контрол на болката. Процедурата е необратима, за разлика от инфилтрационните блокади, при които се постига само временно успокояване на сетивния нерв. Затова е от изключително значение точното позициониране на електрода за замразяване. Около 80%от пациентите, селектирани за процедурата изпитват значимо подобрение по отношение на аксиалния болков синдром“, уточнява неврохирургът.