Теодор Цеков
Ревизията на американската „мека сила“ е напът да засегне най-популярната онлайн енциклопедия – „Уикипедия“. Президентът Доналд Тръмп и оглавилият новото министерство за правителствена ефективност Илон Мъск погнаха основната структура, чрез която Вашингтон прокарва своите интереси по света – Агенцията за международно развитие (USAID). Разследването на всички разходи ($50 милиарда годишно), евентуални корупционни практики и уволнението на 97% от 10 000 служители на USAID ще отнеме време, но покрай сумите по различни глобални програми изплуват информации как се моделира общественото мнение чрез спонсорирана журналистика.
Белият дом цитира данни на USASpending.gov, според които ляволибералният рупор POLITICO е облажил $8,2 млн. Финансирането идвало от федерални ведомства чрез множество абонаменти за професионално съдържание с цени по $8–24 000. Влиятелната медия, създадена от американци и продадена на германския гигант Axel Springer за $1 милиард през 2021-а, публикува специализирани бюлетини по законодателни, енергийни, климатични, здравни и други теми, чиито потребители са политици, бюрократи, лобисти и бизнесмени.
Също така годишно вестник „Ню Йорк Таймс“ е получавал стотици хиляди долари, а агенция Associated Press – над $600 000 от парите на данъкоплатците и общо над $10 милиона от 2021 насам. Те са само част от изданията, критикувани като „Режимни медии“ или „Индустрия за цензура“ – подкрепящи Демократическата партия, громящи Тръмп и републиканците. Най-нашумелите случаи са: замитането на скандала с лаптопа на Хънтър Байдън преди изборите през 2020 г. на база мнение от служители на ЦРУ, че вероятно е руска дезинформация; скалъпената „руска намеса“ за победата на Тръмп през 2016, чието лансиране донесе „Пулицър“ на водещите вестници в Ню Йорк и Вашингтон.
Методът се използва в над 30 държави. Според „Репортери без граници“ само за 2025-а американският конгрес е отпуснал $268 млрд. за обучение на 6200 журналисти, 707 частни и 279 обществени организации с цел „засилване на независимите медии и свободния информационен поток“. Илон Мъск определи тези практики като прахосване парите на данъкоплатците и обеща, че някои медии ще усетят рязък спад в приходите.
Вестник „Ню Йорк Поуст“ призова Big Tech – технологичните интернет гиганти, да блокират Wikipedia, докато тя не спре да използва цензура и дезинформация срещу консервативни източници: „Издания като Daily Caller, Federalist, Free Beacon, Fox News и дори The Post бяха обявени за неверни. За Уикипедия „вярно“ вече е синоним на „левичарско“, както разкрива нов доклад на Центъра за медийни изследвания. Ще се приспособят ли Google и другите търсачки към тази пристрастност? Уклонът е безспорен: Уикипедия поддържа списък на източници, които авторите и редакторите на страници имат право да цитират – и познайте кои ще ви донесат проблеми? Причината не е, че тези сайтове са ненадеждни. Точно обратното. Верните на 100% репортажи на The Post за Хънтър Байдън бяха маркирани като дезинформация от Big Tech в опит да помогнат на Джо Байдън да спечели изборите. Free Beacon поднася подкрепени с документи сензация след сензация за злоупотреби, но тази журналистика се противопоставя на предпочитаните леви наративи и смущава прогресивните хора на позиции в корпоративната и правителствена власт. Вижте кои получават „зелена светлина“ от Уикипедия. „Ню Йорк Таймс“, главен орган за актуална дезинформация по всички въпроси – от старостта на Байдън до рисковете от COVID. Vox е друга лява дезинфо бомба. Jacobin – крайно почти колкото изданието на Ал Кайда – Inspire. Уикипедия отказва да одобри 100% от дясноориентираните медийни източници и само 16% от левите. Директорът на ултралявото National Public Radio Катрин Мар ръководеше фондацията-майка на Уикипедия от 2016 до 2021 г. и нарече Първата поправка свое „предизвикателство №1“ в борбата с „дезинформацията“. Черният списък на източници няма нищо общо с точността. Всичко е свързано със заглушаването на всеки журналист, който не прегъва коляно пред левицата. И задушаването на всяка дискусия, която не е одобрена от прогресивните господари в бизнеса, правителството и НПО сектора. Уикипедия участва в дезинформационна операция“.
По-дълбоко навлиза агенция Sputnik, която е базирана в Москва, но има офиси във Вашингтон, Пекин, Кайро и предава на всички масови езици. Под заглавие „Сорос и ЦРУ: истинските редактори на Уикипедия“, Екатерина Блинова поднася факти за превръщането в либерална пропагандна машина: „В началото Уикипедия е неутрална, но към 2006 г. според съоснователя Лари Сангър започва да се ориентира към „лява пропаганда“. През 2007 медийният изследовател Итън Цукерман, свързан с мрежата на Джордж Сорос, се присъединява към борда на фондация „Уикимедия“. През 2015 г. в борда влиза Мелиса Хагеман от „Отворено общество“. През 2018 г. „Уикимедия“ благодари за дарение $2 млн. от Сорос. Фондът разполага със $100 млн. от Amazon, Google, Arcadia и Сорос, Мъск е единственият голям нелиберален донор. Управлява се от фондация Tides, известна с подкрепата си за леви групи като Black Lives Matter. През 2023 Сангър казва на журналиста Глен Грийнуолд, че „американският либерален естаблишмент и разузнавателната общност“ използват Уикипедия за информационна война. Той твърди, че компютрите на ЦРУ и ФБР са я редактирали още от 2008 г“.