Столична община пуска нов трамвай и променя маршрутите на няколко линии

Въвеждат се няколко промени в трамвайната мрежа на София от 18 май 2026 г., съобщиха от пресцентъра на Столична община (СО). Целта е да се подобри транспортното обслужване на кварталите „Западен парк“ и „Захарна фабрика“, като се осигурят по-бързи и удобни връзки с централната градска част и с южните райони на столицата, включително директен достъп до метростанция „Витоша“.

Промените се въвеждат във връзка с финалния етап на временната организация на движение по бул. „Александър Стамболийски“ и целят подобряване на ефективността на организация на маршрутите и използването на трамвайната.

Разкрива се нова трамвайна линия от ж.к. „Захарна фабрика“ през пл. „Възраждане“, пл. „Македония“, пл. „Славейков“ и пл. „Журналист“ до метростанция „Витоша“ – №13. С нея се създава директна връзка между западните квартали и южната част на София. Така хората в „Захарна фабрика“ ще имат по-бърз достъп както до центъра, така и до един от най-важните транспортни възли в града, без необходимост от прекачване.

Въвежда се промяна в маршрута на трамвай №1. От 18 май той ще се движи от ж.к. „Иван Вазов“ през пл. „Македония“ и пл. „Възраждане“ до ж.к. „Западен парк“. С промяната се осигурява за жителите на „Западен парк“ директна връзка с широкия център и южните части на София, като кварталът ще бъде обслужван от две трамвайни линии с допълващи се маршрути.

Постоянният маршрут на трамвай №10 се възстановява от същата дата. Линията отново преминава от ж.к. „Западен парк“ през пл. „Възраждане“, пл. „Македония“, пл. „Славейков“ и пл. „Журналист“ до метростанция „Витоша“. Така се възобновява една от ключовите директни връзки между западната и южната част на града.

За по-добра координация и намаляване на времето за чакане, се променят и разписанията на трамвайните линии №3 и №10, така че да се осигури синхронизирано движение между трамвай №1 и №10 от ж.к. „Западен парк“ и между трамвай №3 и №13 от ж.к. „Захарна фабрика“.

С промените се разширяват възможностите за придвижване на жителите на западните райони на София. Новите маршрути осигуряват директни връзки с централната градска част, по-лесен достъп до метростанция „Витоша“, по-малко прекачвания и по-добра координация между отделните линии.