Демографският проблем за България е ключов, като нито един друг проблем не може да се мери с него, но за разрешаването му трябва стабилно правителство с дългосрочен хоризонт и политики. Това заявява доц. Рада Маркова, педиатър и детски пулмолог, медицински управител на Първа детска консултативна клиника в интервю за БГНЕС.
Проспериращите държави са тези, които са осъзнали, че в естествения прираст и в стимулиране на раждаемостта се крие разковничето за бъдещия успех.
„Когато имаме млади и кадърни хора, тогава и процентът на лидери, на компетентни и знаещи хора ще бъде много по-голям. Демографският проблем за България е ключов, като нито един друг проблем не може да се мери с него“, категорична е доц. Маркова.
За да има цялостен проект за справяне с демографската криза, ние на първо място трябва да имаме една стабилна политическа система. Според нея това означава управление със стабилен хоризонт от няколко години напред, а не от година на година или дори за няколко месеца. Естествено тук са необходими съвместни усилия на редица институции като министерствата на здравеопазването, на образованието, на икономиката.
Като мярка в правилната посока доц. Маркова определи въвеждането на безплатни детски градини и безплатни учебници за всички ученици от І до ХІІ клас: „Всичко това са политики, които малко по-малко помагат за отглеждането на децата“.
Борбата със затлъстяването при децата е семеен, но и обществен проблем.
Официалната статистика показва, че почти всяко четвърто дете у нас страда от затлъстяване. „Около 25% от подрастващите в България са с наднормено тегло. До голяма степен българските деца са оставени на самотек“, алармира доц. Маркова.
Тя посочи, че отговорността за теглото на едно дете се крие както в семейството, така и в обществото, така и в педиатрите, които се грижата за децата. „На всички мои малки пациенти, които са с боди мас индекс над 25 или съответно обиколка на талията, която е над втори персантил от нормата, казвам, че ако искат да станат хубави принцеси и принцове, трябва да спортуват или да се хранят по определен начин“, заяви педиатърът, подчертавайки, че винаги има начин, по който тактично да кажеш на един човек, че трябва да вземе мерки, за да подобри качеството на своя живот и своето бъдеще.
Тя е убедена, че детските бележки трябва да бъдат премахнати като документ в детските заведения и училищата. „Никой родител няма да изпрати детето си, ако не е оздравяло. Не знам някъде в Западна Европа някой родител да се занимава с даване на подобни документи за отсъствие или, че детето е клинично здраво. Това е време и разход на висококвалифициран труд, който е време да отпадне“, каза педиатърът.
С настъпването на студените месеци от годината много от децата започнат да боледуват от различни вируси. Доц. Маркова отбеляза, че имаме единични случаи на Грип А. „През последните месеци Ковид има едно стабилно протичане, което не е епидемично, т.е. не се срещат такива взривове, но има непрекъснато болни деца с Ковид и цели семейства. Не трябва да се подценява Ковид, той не е приключил, а продължава“, предупреди педиатърът.
През есенно-зимния период стандартно има много риновируси, които са причинителите на обикновената настинка, това са хремата и кашлицата. Започва сезонът на респираторни синцитиален вирус, който е основният причините на бронхиолитите в малката възраст, както и при големите хора.
С нея коментираме и големия брой случаи на варицела сред децата в детските градини и кои са най-ефикасните начини за лечение и предпазване от тази болест.
„Причината да имаме варицела не е нещо по-различно отколкото в други години. По време на пандемията от Ковид през 2020-2021 г. нямаше почти никакви случаи на варицела заради изолацията на хората и несмесването на деца в детските градини. Варицелният вирус започна отново да си проправя път и да прави стандартните малки взривове в детските заведения“, заяви доц. Маркова.
Според нея варицелната ваксина е една прекрасна детска ваксина, която е изпитана от много години и е доказала своята безопасност и ефикасност. В много страни тя е в рамките на задължителния имунизационен календар. „Всички родители, които могат да ваксинират своите деца, нека да го направят, както и самите себе си, ако не са прекарали варицела, защото тя може да бъде много опасна“, предупреди доц. Маркова.
Доц. Рада Маркова заедно с много свои колеги от различни сфери на медицината са активисти на лекарската мрежа „Въздух за здраве“, която си е поставила за цел да информира обществото за рисковете от замърсения въздух и начините за превенция.
Детският организъм е особено чувствителен към замърсителите. „Той е по-чувствителен към въздушните замърсители поради по-високата дихателна честото и по-продължителната експозиция. Важен е фактът, че децата са изложени на тези замърсители от ранна възраст, което води до по-сериозни здравословни проблеми в дългосрочен план“, каза доц. Маркова.
Педиатърът обърна внимание на изследванията, които показват, че децата, живеещи в райони с високи концентрации на фини прахови частици (ФПЧ), имат по-ниска белодробна функция. „Това може да доведе до хронични заболявания като ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест) и дори рак на белите дробове“, предупреди тя.
Замърсяването има връзка и с алергиите. Замърсяването на въздуха прави полените по-агресивни, като полепването на замърсителите по тях увеличава вероятността за провокиране на алергични симптоми. Алергиите в градските райони стават все по-чести и по-тежки.
Доц. Маркова е категорична, че въздушното замърсяване не може да бъде решено само чрез здравни мерки. „Нужно е активно участие на политиците и институциите за прилагане на законодателни е екологични мерки“, настоява тя.