СЗО увери, че няма опасност от пандемия от „хантавирус“


Световната здравна организация (СЗО) считат, че избухването на „хантавирус“ на круизния кораб Hondius не представлява сериозна заплаха. „Според оценката на СЗО рискът за здравето в световен мащаб е нисък“, съобщи във вторник на пресконференция в Мадрид генералният директор на организацията Тедрос Аданом Гебрейесус. Думите му са цитирани от испанската телевизия.

Той отбелязва, че към момента са регистрирани девет случая на зараза, а при още двама пациенти има подозрение за зараза с „хантавирус“, но те трябва да преминат допълнителни изследвания. Всички пациенти са изолирани и са под наблюдението на лекари.

„Няма признаци за по-голяма епидемия“, уверява директорът на СЗО, добавяйки обаче, че в следващите седмици могат да бъдат открити нови случаи.

Той препоръчва пациентите да бъдат внимателно наблюдавани до 21 юни.