Търговците да имат малко смиреност


Георги ВУЛДЖЕВ

Печалбите в сектор търговия на дребно са диспропорционално високи спрямо разходите за заплати. По последни данни за 2024 година делът на печалбите в нетната добавена стойност на сектора е близо 47% при средно за Европейския съюз ниво от около 35%.

И този дял у нас расте през последните години – през 2020 г. е бил 43%. Същевременно делът на разходите за трудови възнаграждения пада до 52,6% през 2024 г. от 57,4% през 2020 г.

На този фон е много неадекватно да ни се обяснява, че проблемът с цените в магазините у нас е основно защото държавата харчи много и видиш ли, това и разходите за заплати бутало много нагоре. В добрия случай става дума за неграмотност, в лошия – за лъжа. За вноса на работна ръка и с каква цел се прави, дори няма нужда да споменавам.
Земеделските производители, като искат по-голяма част от крайната цена да остане при тях, поне имат върху какво да стъпят като аргумент, защото тяхната печалба спада през последните години, докато тази при търговците расте.
Иначе нека е пределно ясно – безразборното вдигане на заплати в публичния сектор (особено в някои прекомерно раздути ведомства) е много лошо, но основно поради фискални причини, свързани със стабилността на публичните финанси.

Да, бюджетният дефицит създава и някакъв инфлационен натиск. Но нека сме обективни. Категорично НЕ Е това причината цените в търговията на дребно да са такива, каквито са. Данните просто не подкрепят такава теза.
Почти няма държава в Европа, която в момента да не е на дълбок бюджетен дефицит (за съжаление), но малко са местата с толкова диспропорционални цени на хранителни стоки спрямо местни доходи. И както видяхме – средният дял на печалбите от нетната добавена стойност в този сектор за цял ЕС е много по-нисък.

Пак ще посъветвам търговците да имат малко смиреност. Това, което в момента се предлага като законови промени, въобще не е толкова тежко.

В съседна Гърция държавата вече няколко поредни години определя какво е допустимото ниво на брутна печалба в търговските вериги. В Хърватия вече четвърта година имат таван върху цените на десетки основни стоки, даже ги направиха 100 миналата есен.

Ако новото правителство наистина беше враждебно спрямо търговските вериги, както лобистите им мрънкотят от сутрин до вечер, можеше да предприеме далеч по-крути мерки, и то в пълно съответствие с установени през последните години практики в други страни членки от „клуба на богатите“.
Харесвам eBag, ползвам услугите им. Смятам, че са с много добро качество. Дано има повече такива иновативни български компании! Но основателят им просто не е прав в тази публикация. Търговците като цяло, дори когато са родни предприемачи, трябва да си знаят мярата.