Теменужка Петкова с призив към Радев: Не използвайте лъжи и неверни интерпретации

Депутатът от ГЕРБ и бивш финансов министър Теменужка Петкова призова премиера да не си служи с лъжи и неверни интерпретации на фактите. Острата ѝ реакция в кулоарите на Народното събрание дойде след изявление на министър-председателя Румен Радев, който обяви, че на 3 юни Европейската комисия ще стартира процедура срещу България за прекомерен дефицит.

Според премиера Радев причината за това е, че бюджетният дефицит на страната надхвърля границата от 3%, което крие риск от финансови санкции. „Това е резултат от тежкото наследство, което получаваме – популизъм, некомпетентност и грабеж“, категоричен бе той по време на заседание в Министерския съвет.

Теменужка Петкова обаче категорично опроверга тези твърдения и уточни, че процедурата за свръхдефицит не касае текущата година.

„Всички си спомняте, че нямаше възможност да бъде приет Бюджет 2025 г. Тогава Министерството на финансите не можеше да предостави доклад за напредъка по националния фискално-структурен план. Разходите, които последвалото служебно правителство извърши, бяха в сериозни размери и всичко това доведе до невъзможност да се контролират финансите на държавата. За миналата година дефицитът е 3.5% по данни, които са уточнени с Евростат“, обясни Петкова.

Тя подчерта, че отговорността за финансовото състояние на страната и изпуснатия контрол върху разходите е изцяло на служебния кабинет, а не на редовното управление преди него.

Припомняме, че ЕК ще излезе с доклад, който ще започне процедура по прекомерен дефицит за България, съобщи по-рано днес министър-председателят Румен Радев в началото на днешното заседание на Министерски съвет.

„Това означава, че нашият дефицит е доста над 3% и ще ни бъде наложен регулярен мониторинг и ограничителни мерки с възможни санкции, защото по изчисления и реални данни към ЕК, дефицитът за миналата година е бил доста над 3%, както лъжеха, за да постигнат поставената цел за влизане в еврозоната. А тази година дефицитът ще бъде още по-голям, тоест балонът се спука. Това е тежкото наследство, което получаваме“, коментира още той.