Теория на последната карта


Милена ФУЧЕДЖИЕВА

Наскоро Департаментът на войната на САЩ започна разсекретяването на информация, свързана с „Неидентифицирани аномални явления“, което е новото име, използвано от НАСА и от военните в Америка за НЛО. Враговете на Доналд Тръмп смятат, че изваждането на „Досиетата Х“ наяве точно сега цели да се отклони вниманието на обществото от сериозните проблеми на президентството като затъването във войната с Иран, както и Досиетата „Епстийн“.

В ерата на мигновената информация обаче това отклоняване на внимание не работи освен за хора, които конкретно се интересуват от възможността сред нас на Земята да съществуват извънземни. Което е напълно възможно.

В България и да отклоняваме вниманието на публиката от наболелите проблеми, цените няма да паднат, освен ако извънземните не се манифестират в защита на потребителя и не направят всичко безплатно по някакъв извънземен, комунистически начин. Но нека пожелаем успех на правителството и без извънземни точно за тази задача, защото нещата са зле. Цените на хранителните продукти станаха близки, а и по-високи от тези в държави като Германия, Италия, и т.н., което не е окей. Балонът на платежоспособността на българина не е с неограничени възможности и когато се спука, пак ще има избори.

Затова, противно на всички желаещи правителството да се провали, ние стискаме палци, чукаме на дърво и желаем успех от все сърце, само и само цените в България да се нормализират. Леко нереално желание, но надеждата умира последна.

Затова да се върнем към нещата, които отвличат вниманието ни от твърде неприятните житейски и социални проблеми. Изваденото наяве дотук от досиетата с извънземни феномени определено е интересно, макар и частично ново като информация. Забелязаните от американски и френски летци, както и от американски космонавти странни летящи обекти с необяснимо резки смени на траекторията при скорост, която е невъзможна за земен изтребител, са факт, който може дори да бъде видян в кратки видеоклипове, взети от самолетите. Досиетата започват от 40-те години, за да стигнат до миналата година. Включени са и трите дни през 2026 г., когато и военни, и обикновени американци в продължение на дни наблюдаваха странни „дронове“, летящи над военни бази в Ню Джързи.

Изключително интересна е комуникацията с космонавтите от десетата космическа мисия на НАСА „Джемини 7“ през 1965 г. Първо, космонавтите уведомяват централата на НАСА в Хюстън, че виждат пред себе си стотици искрящи частици, които са на около 4 мили от тях. След което Хюстън ги пита дали тези частици са отделни от неидентифицирания обект, за който също са получили сигнал. „Джемини 7“ отговаря утвърдително, че са отделно, а до ракетата се движи отделен странен обект с „искрящо тяло под слънцето, на тъмен фон с трилиони искрящи частици“. Подобни странни обекти са забелязани от космонавтите и от лунната мисия на НАСА. В последните години пък се умножават докладите за неидентифицирани обекти при много от полетите на американските военни над Ирак и Сирия. Като че ли контактът на извънземните с нас, който явно не е пълен контакт, а може би само наблюдение, е зачестил в последните години.

Истината е, че сега човечеството има много повече средства за наблюдение и отбелязване на тези феномени, отколкото преди. Свидетелствата, заснети на телефони от обикновени хора, все още не са включени в разсекретените документи. От сериала „Досиетата Х“, а и не само оттам знаем, че има хора, които твърдят, че са били отвлечени и изследвани от извънземни, които после са ги върнали на Земята силно травмирани. Досега гледахме на подобни твърдения с ирония и недоверие, но вече нищо не е изключено. Остава въпросът защо сега се разсекретяват, а не в друг момент, и дали наистина не служат и няма да послужат за нечии нечисти цели.

„Теорията на последната карта“ на д-р Керъл Роузин твърди, че преди да умре, гениалният нацистки, после американски учен Вернер фон Браун е изложил пред д-р Роузин, своя сътрудничка, прогресия от измислени заплахи, започващи с Русия, после с терористите, после с астероидите, и кулминиращи с фалшиво нашествие на извънземни. Според Роузин Фон Браун е смятал, че за да оправдае създаването и разполагането на космически оръжия, американското правителство би прибегнало до фалшив астероид, а после до фалшиви извънземни. Не звучи невъзможно, нито невероятно, въпреки че според скептиците това са личните виждания на д-р Розуин, защото никой не е бил свидетел на тази предполагаема „изповед“ на Фон Браун на смъртния му одър. „Одър“ – дума, която джензитата в Народното събрание едва ли знаят какво значи. Не че това има значение при възможността за извънземна заплаха.
Наскоро чествахме поредната годишнина от края на Втората световна война. Вернер фон Браун е ключово лице от нацистката военна машина. Той е гениален инженер и конструктор, който създава смъртоносното за руските и европейски войски стратегическо оръжие – ракетата А4 от ракетната програма V2, която впоследствие се превръща в основа на космическата ера. Фон Браун се предава на американците през 1945 г., знаейки, че те „ловуват“ за нацистки учени, които да бъдат спасени и пренесени в Америка. Изборът му е бил конкретен – не е искал да попада в руски плен.

Целта на Операция „Кламер“, провела се между 1945 и 1959 г., е била да предотврати попадането в съветски ръце на германската експертиза, технология и военно ноу-хау. Американските военни успяват да вербуват или да наемат около 1600 германски учени, инженери и техници, много от тях нацисти. Имало е заповед на Хитлер всички техници да бъдат убити с газ. Същевременно от съветска страна рано сутринта на 22 октомври 1946 г. се провежда съветската военна операция „Осоавиахим“, която има идентична цел, но се оказва много по-мащабна. Съветите успяват да „привлекат“ 2500 германски учени, инженери и техници, работили във важни военни обекти, както и около 4000 членове на семействата им, които са взети от окупираната нацистка Германия и пренесени в СССР. Съответно космическите програми на САЩ и на СССР се дължат до голяма степен на нацистко ноу-хау.

Жалко че личност като Вернер фон Браун не е жива в момента, за да ни даде своите изводи за случващото се с разсекретяването на досиетата с НЛО. Образът на Фон Браун се появява в няколко епизода на чудесния сериал на Apple TV „За цялото човечество“ като водещ американската космическа програма. Много интересен научнофантастичен сериал, в който събитията около космическата надпревара между САЩ и СССР са разместени. Руснаците са водещите, кацнали първи на Луната, а американците винаги са втори. Трактовката на Студената война я има, но е от различен ъгъл. А самият Фон Браун е бил голям любител на фантастиката. Опитал се е да напише научнофантастичен роман, но явно не е имал писателски талант, защото романът не се появява на бял свят, а авторът му използва части от него в свои научни доклади. Парадоксална личност, първо член на националсоциалистическата партия, а после с многобройни големи награди от американското правителство за приноса си към развитието на космическата ера, Фон Браун оставя след себе си изключително научно наследство, на което стъпва в момента Илон Мъск с неговата амбиция за полет до Марс.

Като че ли е малко рано да се обявява заплаха от извънземно нашествие, а и вече не би било така лесно както преди, защото твърде много обикновени хора разполагат с телескопи, дронове и всевъзможни технически средства, с които да могат да различат лъжа от истина. В разговор с приятели стигнахме до заключението, че както ние се разхождаме из паркове, градове и села, така и извънземните може би се разхождат между нас, гледайки с любопитство и може би добронамереност на хората като на катерички, мравки и изобщо низши същества. Иначе няма обяснение защо те надничат в кабинките на пилотите, въртят се над главите ни и изчезват, без да осъществят контакт. Просто не сме им нужни, нито особено интересни.