17.8 C
София
четвъртък, 12 юни 2025 г.

Ти знаеш ли какво е холкер №11? Длето е, но само за майстори 

Трявна от десетилетия се утвърждава като дом, пазител на занаятите, сред които безспорно изкуството на дърворезбата заема централно място. Както се казва в приказките, от незапомнени времена жителите му се занимават основно с мутафчийство, казаслък, куюмджийство, гайтанджийство. А наличието на камък и дърво с изключително добри характеристики в околностите са сред основните причина тъкмо тук да бъде местоположение на най-старата възрожденска художествена школа. Това съвсем естествено дава тласък и на развитието на резбарското изкуство, което през последните години, благодарение на активната работа на екипа на секция „Дърворезба“ при Съюза на българските художници, търпи динамично развитие, което най-добре може да бъде видяно в годишните изложби на секцията. Съвсем логично те се явяват именно в Трявна, където има и Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство.

По думите на организаторите изложбата, която може да бъде разгледана до 6 юни със заглавие „Холкер номер 11“, е с национален обхват и в нея участват повече от 25 резбари от различни населени места и на различна възраст. Те представят нови произведения, обединени от идеята за надграждане и съвременно развитие именно в Трявна – града, който е дал името на една от големите художествени школи през Българското възраждане. Сред участниците са Александрина Иванова, Антон Георгиев, Боян Александров, Боян Султанов, Валентин Митев, Виктория Денева, Георги Великов, Даниел Мирчев, Деница Дакова, Десислава Латинова, Иван Бубев, Иван Ушев, Илия Владимиров, Илиян Иванов, Камен Симов, Катя Поцкова, Кристиян Балабански, Кристиян Димитров, Найден Колев, Николай Мартинов, Орфей Миндов, Петър Кирчев, Петър Михайлов, Петко Недялков, Пламен Атанасов, Роберт Цанев, Роберто Йонков, Роман Синапов, Станимир Габровски, Стелиян Стелиянов, Теодор Дуков и Цветина Генева. Все имена, голяма част от тях добре познати в професионалните среди, които могат да бъдат определени като пазителите на изкуството на резбата. 

Пламен В. Петров

Прочетете още на сайта за изкуство bgart.bg

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.