
България вече има легитимен изпълняващ функциите главен прокурор, който може да иска имунитети на депутати, но това са само трима души от сегашния състав на 52-рото народно събрание, показа проверка на „Филтър“. Това са Божидар Божанов от „Демократична България“, Димитър Аврамов от ДПС и Ангел Георгиев от „Възраждане“. Всички те са подсъдими и досега сами са се отказвали от имунитетите си, когато главен прокурор ги е искал. Очаква се това да се случи до две седмици и делата срещу тях да продължат.
В предишното 51-во народно събрание беше пълно с обвиняеми, броят им надхвърляше 18. Те не можеха да бъдат съдени и разследвани, защото имаха имунитет. Сега не успяха да влязат по различни причини – или партиите им не прескочиха бариерата, или не събраха достатъчно гласове в избирателните си райони. Така прокуратурата може да работи срещу тях като срещу обикновени граждани, защото вече нямат защита от страна на закона.
Най-сериозно е положението на Джейхан Ибрямов от АПС на Ахмед Доган. Новата партия на Сокола се провали на изборите с 50 хиляди гласа и остана много под чертата. Джейхан Ибрямов дори не е бил кандидат за депутат, показа проверка на „Филтър“. Според наши източници той не е бил включен в листите точно заради ареста и обвиненията от октомври 2024 година. Тогава беше народен представител и се ползваше с имунитет. Задържаха го с белязани 100 хиляди лева на паркинга на голям хипермаркет в София. Искал общо 400 хиляди от бизнесмена Мирослав Тодоров, който се оплакал в прокуратурата още при първата вноска. Ибрямов му обещал, че ако даде парите, ще лобира в Министерството на отбраната, за да спечели обществена поръчка за изграждането на халета за новите самолети F-16. Дълги години Ибрямов е заместник-шеф на парламентарната комисия по отбрана и има контакти в ключовото силово министерство. От СРС-та по делото става ясно, че част от парите ще бъдат за купуване на гласове. Конфискуваха и джипа на Ибрямов, който се оказа собственост на фирмата на изнудвания за пари Мирослав Тодоров. Второто му обвинение е, че през 2019 година е взел 20 хиляди лева от същия бизнесмен, за да лобира пред д-р Ангел Кунчев от Министерството на здравеопазването за разрешение за търговия с пестициди. Кунчев, естествено, отказал и е разпитан като свидетел по разследването срещу Ибрямов. Арестът на човека на Доган се случи точно преди изборите през 2024 година. Освободиха го, за да положи клетва в Народното събрание, когато придоби нов имунитет. Оттогава беше искано свалянето му, но депутатите го защитиха и гласуваха против. От 19 април Джейхан Ибрямов няма имунитет и разследването срещу него продължава. Заради административни пречки обаче по него се работи трудно, научи „Филтър“. Той беше арестуван от Комисията за противодействие на корупцията, която беше закрита, а делата и служителите й бяха прехвърлени в ГДБОП. Очаква се в близките дни да бъде извикан на разпит като обвиняем.
Съпартиецът му Марио Рангелов е друг депутат, който досега се спасяваше от разследване заради имунитета си. За разлика от Ибрямов, той водеше листата на АПС в Ловеч, въпреки че е обвиняем по тежко престъпление – лидер на организирана престъпна група за купуване на гласове. Разобличен е отново през есента на 2024 година, когато е арестуван и Джейхан Ибрямов. Депутатът Марио Рангелов е обвинен, че заедно с общински съветници и бизнесмени от района на Плевен е раздавал пари на гласоподаватели. Всички са разпитани и са посочили факти. На 25 октомври 2024 г. в град Койнаре Рангелов дал на общинаря Юри Илиев 15 хиляди лева, за да осигури 300 избиратели за АПС – по 50 лева на човек. След това пак раздавал пачки в партийния офис в Плевен. Тогава Марио Рангелов успява да влезе в Народното събрание благодарение на купените гласове и придобива имунитет. Докато Борислав Сарафов заемаше поста легитимно, той поиска и неговия имунитет, но Рангелов не го даде. След 23 юли 2025 г., когато изтече срокът, който по закон се полага на Сарафов като изпълняващ функциите главен прокурор, имунитетът на Рангелов и останалите не е искан. Сега няма да има нужда от тази процедура. Както и в случая с лидера на МЕЧ Радостин Василев, който все още е подсъдим за заплахи към бившата си съпартийка от ИТН Христинка Иванова. На първа инстанция в Софийския градски съд го оправдаха преди няколко месеца, но делото продължава на втора. През 2022 г. той я заплашваше с мутри, ако не се отцепи от партията на Слави Трифонов, за да спаси правителството на Кирил Петков. За разлика от колегите си от АПС, Радостин Василев винаги сам се е отказвал от имунитета си, когато са му го искали, и е заставал пред Темида. Същото правиха и бившите му колеги Кирил Петков и Лена Бориславова от „Продължаваме промяната“. Петков сам се отказа от депутатското място в миналия парламент и днес е подсъдим по две дела – за ареста на Бойко Борисов и за изнудването на бившия министър на електронното управление Александър Йоловски. Сам имунитета си даде в миналия парламент и Гюнай Далоолу от ДПС, който стана известен с това, че Радостин Василев го ритна в пленарната зала при разправия между тях. Далоолу беше втори в листата за Велико Търново, но не успя да влезе в Народното събрание. Срещу него няма повдигнато обвинение. Разследването е по показания на горски стражар от село Майско до град Елена, който твърди, че бил принуждаван да осигури 20 преференции за Далоолу през 2023 година, когато партията се ръководеше от Ахмед Доган.
ГЕРБ също се изчисти от хора с обвинения. Бившият състезател по борба Даниел Александров беше 4-ти в 24-ти МИР в София, но не влезе в 52-роото народно събрание. Той е обвинен в опит за блудство с непълнолетно момиче през 2023 г. в софийското село Бистрица. Александров също се отказа от имунитета си и прокуратурата внесе обвинителен акт в съда срещу него. Процесът обаче беше прекратен заради грешки на прокуратурата, която трябва да ги поправи и отново да го изправи пред Темида.
Остава отворен и казусът с лидера на „Величие“ Ивелин Михайлов, който също не успя да вкара партията си в парламента. В края на миналата година бяха арестувани няколко от най-приближените му по разследване за пране на пари и данъчни престъпления в дейността на „Исторически парк“ край Варна. Тогава стана ясно, че групата е ръководена от „лице с имунитет“, но заради защитата от закона Михайлов не беше посочен с име. Самият той обяви, че няма да даде имунитета си, ако му бъде поискан. Сарафов така и не го направи заради юридическия казус със заемането на поста. Междувременно всички от групата бяха освободени от съда. Месец след изборите и без имунитет, Михайлов още не е обвиняем, научи „Филтър“. Вместо това редовно пътува в чужбина и отново се е вживял в ролята си на бизнесмен.
Само трима депутати са клиенти на Темида
Божидар Божанов от „Демократична България“, Димитър Аврамов от ДПС и Ангел Георгиев от „Възраждане“ са единствените депутати в новия парламент, които имат обвинения и дела. В мнозинството на „Прогресивна България“ няма разследвани, обвинени и подсъдими, показа проверка на „Филтър“.
Божанов е подсъдим заедно с Кирил Петков по делото за изнудването на Александър Йоловски да даде поръчки на посочени от тях фирми. Срещу Божанов има и друго обвинение за престъпление, извършено, когато той е бил министър на електронното управление – през 2022 г. дал на шефа на „Информационно обслужване“ флашка с технически спецификации за провеждане на обществена поръчка за 18 милиона лева. С това обаче бил нарушен Законът за класифицираната информация.
Делото срещу Петков и Божанов започна в съда, но магистратите го прекратиха и върнаха на прокуратурата, както често се случва. Причината е, че не можели да разберат за какво са обвинени. Очаква се до няколко месеца Петков и Божанов отново да бъдат изправени на подсъдимата скамейка.
Друг настоящ депутат с дело е Ангел Георгиев от „Възраждане“. Той е подсъдим заедно със съпартиеца си Веселин Вешев за хулиганство от 2021 година. Двамата посегнали на полицаи по време на протест пред Министерския съвет. Делото е в Районния съд, а обвиненията предвиждат малки наказания, дори да го признаят за виновен. Преди седмица процесът отново е спрян заради имунитета на един от тях – Ангел Георгиев. Веселин Вешев вече не е депутат.
Димитър Аврамов от ДПС е третият народен представител с дело. Неговата сага продължава вече 14 години. През 2012 г. го арестуваха с белязани 100 хиляди лева, които искал от бизнесмен, за да му уреди проблем в земеделската служба в Монтана. Засега е осъден на втора инстанция на 1 г. условно, а делото вече е във Върховния касационен съд. До изтичане на давността на престъплението остава само 1 година. Аврамов също винаги дава имунитета си доброволно, за да може делото срещу него да продължи.
Александър МЕТОДИЕВ
