Цените на златото обикновено се повишават във времена на несигурност, тъй като нараства търсенето на активи убежища. През февруари жълтият метал няколко пъти достигаше рекордни стойности и след леко връщане назад, отново пое своя път нагоре в първите дни на март. Причината – провалените преговори между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски, след които увехнаха прогнозите за скорошен край на войната.
Освен това влезлите в сила нови мита от 25% върху вноса от Мексико и Канада заедно с удвоените до 20 на сто мита върху китайските стоки поставиха началото на нови търговски конфликти с трите най-големи търговски партньори на САЩ. Китай отговори незабавно, като обяви допълнителни мита от 10–15% върху определен внос от Щатите от 10 март и серия от нови експортни ограничения за някои американски субекти. Канада и Мексико, които в продължение на три десетилетия се радват на практически безмитна търговия със САЩ, са готови незабавно да отмъстят реципрочно на своя дългогодишен съюзник.
Цената на златото се покачва от няколко години, главно провокирана от пандемията, войната в Украйна и в Газа, инфлацията, както и увеличеното изкупуване на жълт метал от централните банки. От началото на годината наблюдаваме около 9% увеличение в допълнение към миналогодишното поскъпване с 25 на сто.
Докато акциите се сринаха след новината за новите мита, златото поскъпва с 0,3% до близо 2900 долара за тройунция. Жълтият метал гони следващия ценови връх от 3000 долара. Освен от митата на Тръмп това е подкрепено и от голям интерес на централните банки, които са увеличили своите покупки с 54% на годишна база в последното тримесечие на 2024.
През последните три години централните банки са купували над 1000 метрични тона инвестиционно злато, което е безпрецедентно. Това показва повишено доверие към златото като инвестиционен актив, твърди Макс Баклаян, изпълнителен директор на Tavex. Според него прогнозата за 4000 долара до 2030 г. изглежда все по-умерена, имайки предвид, че с това темпо лесно ще бъде прехвърлена границата от 3000 долара още през 2025 година.
Мнозина се питат в какво злато да влагат част от спестяванията си? За да се класифицира като инвестиционно злато, един продукт трябва да отговаря на определени критерии. На първо място, той трябва да е под формата на златно кюлче, монета или плочка. Златната монета трябва да е отсечена след 1800 г. и да е с чистота не по-малка от 21,6 карата. Златото за кюлче или плочка трябва да е с чистота не по-малка от 23,88 карата. Върху него да има детайли за производителя, теглото, пробата и серийния номер. Теглото на инвестиционните кюлчетата или плочки може да варира от 1 грам до 12,5 килограма – толкова е стандартът за междубанковите разплащания.
Бижутата
от благородния метал
блестят в 8 нюанса
Инвестицията в бижута е по-малко доходна, защото освен метала цената включва и обработката. И все пак не са малко хората, които искат да притежават точно златни предмети. Когато избират какво да купят, често настава объркване заради различните нюанси и логично идва въпросът бялото и розовото злато наистина ли е злато? А какво ще кажете, ако благородният метал има червени, зелени, лилави и дори черни нюанси?
Важно е първо да разберете, че златните бижута почти никога не се правят от чисто злато, защото е твърде меко. Първоначално създадено в началото на 1900 г. и популяризирано през 1920 г., бялото злато се образува, когато се смеси с друг по-блед метал като никел, цинк, платина или паладий, за да се създаде сребристо-бяло покритие. Крайната сплав е по-издръжлива и устойчива на надраскване и в същото време е по-достъпна както от жълтото злато, така и от платината. За да е още по-бяло и по-издръжливо, металът е покрит с устойчивия на корозия родий.
Жълтото е естественият цвят на златото. Но когато от него се правят бижута, се добавя сребро, мед и цинк. Това е най-хипоалергичният от всички златни цветове и изисква най-малко поддръжка. Медта е причината златото да придобие розов оттенък, въпреки че в сплавта също се добавя малко сребро. Поради използването на евтина мед като основа, розовото злато е по-достъпно от другите нюанси.
Червеното злато е като розовото, с изключение на това, че има по-висока концентрация на мед (около 50% злато, 50% мед), което му придава повече ръждивочервен нюанс, а също допълнителна твърдост и здравина. С течение на времето медта може да се окисли, причинявайки позеленяване на кожата в контакт с нея. Зеленият остатък не е вреден и може да се почисти с вода и сапун.
Електрумът е естествено срещаща се сплав от сребро и злато и е това, което наричаме зелено злато. Цветът му е по-скоро зеленикаво-жълт, отколкото чисто зелен. Среброто придава цвета на зеленото злато в съвременните композиции, въпреки че понякога се добавя и мед.
Кадмият може да се добави и към златни сплави, за да се създаде зелен цвят, но това води до опасения за здравето, тъй като този елемент е доста токсичен.
Сивият оттенък на златото се дължи на добавения паладий. Има по-евтини, алтернативни версии, в които е използвано сребро, манган и мед, добавени в специфични съотношения. В някои форми на сиво злато е използвано желязо.
Лилавото злато – известно още като аметистово и виолетово, е сплав от злато и алуминий. То е по-крехко и може да счупи от остър удар. Ето защо лилавото злато никога не се използва самостоятелно. По-често с него се инкрустират златни бижута.
Друг вид екзотичен цвят е синьото злато, то често е резултат от сплав между злато и галий или индий. Синият нюанс може да бъде създадено и при сплав злато, желязо и никел. След това обаче се обработва топлинно, за да се окисли желязото и да се получи повърхностно синьо.
Въпреки че е рядка гледка, черното злато се произвежда по различен начин. Например патиниране чрез съединения, съдържащи сяра и кислород, а може с контролирано окисляване на злато, съдържащо хром или кобалт.
Въпреки всички тези нюанси жълтото, бялото и розовото злато са най-често използвани в бижутерията.
Маргарита ДИМИТРОВА