Тръмп: Може да се наложи отново да ударим Иран

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза днес, че може да се наложи страната му отново да удари Иран, предаде Ройтерс. По-рано днес Иран заплаши да „отвори нови фронтове“, ако САЩ възобновят военните удари след прекратяването на огъня, влязло в сила миналия месец, съобщава БТА.

Преговорите между Вашингтон и Техеран се нуждаят от повече време, коментира, от своя страна, Катар.

В понеделник Тръмп заяви, че Вашингтон временно се отказва от планиран удар срещу Иран, който е трябвало да бъде извършен във вторник. По думите му причината са „сериозни преговори“, в които участват ключови съюзници от Близкия изток.

В публикация в социалната мрежа Truth Social Тръмп посочи, че емирът на Катар Тамим бин Хамад Ал Тани, престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман и президентът на Обединените арабски емирства Мохамед бин Зайед Ал Нахаян са го призовали да отложи военната операция срещу Иран.

На 19 май той посочи, че текат интензивни преговори и има шанс да бъде постигнато споразумение, което да е приемливо както за САЩ, така и за страните в Близкия изток.

Той подчерта, че евентуалната сделка трябва задължително да гарантира, че Иран няма да разполага с ядрени оръжия.

Американският президент допълни, че е наредил на министъра на отбраната Пийт Хегсет, на председателя на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Даниел Кейн и на американските въоръжени сили да отменят планираната атака засега, но същевременно да бъдат готови незабавно да предприемат мащабна военна операция, ако не бъде постигнато приемливо споразумение.