Тръмп обяви отварянето на Ормузкия проток веднага след подписването на меморандума

Ормузкият проток ще бъде отворен веднага след подписването на Меморандума за разбирателство между Иран и САЩ. Това заяви на 3 юни президентът на Съединените щати Доналд Тръмп. „Веднага след подписването на Меморандума за разбирателство Ормузкият проток ще бъде отворен, и то много бързо“, посочи той по време на подписването на изпълнителни укази в Белия дом.

Тръмп добави също, че във водите на залива работят миночистачи, които извършват разминиране, и по думите на президента, те вече са обезвредили голям брой мини.

На 3 юни Иранската революционна гвардия съобщи, че Иран е атакувал американски кораб в отговор на удара по ирански танкер близо до Ормузкия проток. Беше уточнено, че късно вечерта американските сили са нанесли удар по иранския танкер в района на Ормузкия проток с авиационни боеприпаси, в резултат на което е било повредено машинното отделение.

На 1 юни Тръмп съобщи, че Меморандумът за разбирателство между Иран и САЩ може да бъде сключен през следващата седмица. Американският лидер отбеляза също, че не е одобрил предишната версия на документа, тъй като настоява в него да бъдат включени редица допълнителни точки.