0.8 C
София
сряда, 2 октомври 2024 г.

Треска за злато


Златото поскъпва отново и този тренд го позиционира трайно във фокуса на анализатори и инвеститори. Дори съвсем неопитни вложители започват да се замислят дали не е полезно да обърнат част от спестяванията в кюлчета или монети от жълтия метал.

Тази година е знакова за златото, на 8 март цената счупи първия си рекорд, два последователни месеца атакуваше нови височини, а в средата на август беше покорен историческият връх от 2500 щатски долара. Златото достигна най-високата си стойност за всички времена от 2531,70 долара.

По този начин в сейфовете на най-големите банки кюлчетата, които обикновено тежат 400 тройунции, или 12,4 килограма, достигнаха стойност от 1 милиона долара. Цената е нагоре с над 20% от миналото лято и е на път да подобри ръста си от 2020 година, когато поскъпна с 24,43%. Причините за това бясно движение се крият в геополитическата нестабилност, тежкото дългово бреме на развитите икономики и очакванията за отпускане на паричната политика от Федералния резерв на САЩ. Според инвестиционната банка UBS цените може да достигнат 2600 долара за унция до края на 2024 г.

В следващите 5 до 10 години златото ще достигне 4000 щатски долара, смята Макс Баклаян, основател на Tavex. Той обяснява, че жълтият метал е индикатор за състоянието на икономиката – колкото по-висока е цената, толкова по-нездрава е икономиката.

Хората виждат златото като начин да предадат и запазят своето богатство от едно поколение на следващото. От древни времена се ценят уникалните свойства на благородния метал. Той е уважаван по целия свят заради своята стойност и богата история. Монети, съдържащи злато, се появяват около 550 г. пр.н.е., по време на управлението на крал Крез от Лидия. Това е металът, към който се връщаме, когато другите валути не ни дават достатъчна сигурност, което означава, че винаги има стойност като застраховка срещу трудни времена. Той става все по-лесен за купуване и вече можете да го притежавате, без да се налага физически да го поддържате или обезопасявате.

През първото тримесечие на тази година централните банки са закупили близо 290 тона инвестиционно злато. Това е първата година, в която то задминава еврото по големина на актив. Реално банкерите вярват на злато повече, отколкото на еврото. България е на трето място в Европа само след Германия и Полша по количество закупен благороден метал на глава от населението спрямо БВП. За първите шест месеца на годината продажбите на инвестиционно злато у нас са се увеличили с 10% спрямо същия период на миналата година.

Цената на златото се определя спрямо други валути. За 4 години еврото се е обезценило с 35%, а само от началото на тази година жълтият метал е поскъпнал с 23 евро. Да не забравяме, че българският лев е вързан за еврото в твърд курс, което автоматично означава, че нашата валута калкулира съответната обезценка. Освен че ни защитава от инфлацията, златото ни дава възможността да реализираме и известна доходност от повишаващата се цена. Инвестиционното злато е сред най-печелившите, най-ликвидните и нискорискови инвестиции на световните пазари – със сигурност трябва да има място в един портфейл от активи, смята Maĸc Бaĸлaян.

MaKc БaKлaян, основател на Tavex: Много ветрове надуват платната му

През следващите няколко години се очаква да атакува 4000 долара

Maĸc Бaĸлaян учи в apмeнcĸи интepнaти във Beнeция и Hиĸoзия, ĸъдeтo зaвъpшвa c oтличeн ycпex. Bиcшeтo cи oбpaзoвaниe зaпoчвa в CAЩ, нo ce вpъщa в Бългapия и се дипломира в Американски университет в Благоевград. През 2009 г. със свой пpиятeл ocнoвaвaт Таvех Бългapия. Oт 2016 г. пoeмa eднoличнo yпpaвлeниeтo нa дpyжecтвoто, ĸoeтo в мoмeнтa e нaй-ycпeшнaтa дъщepнa ĸoмпaния нa Таvіd Grоuр. Πpeз 2019 г. Бaĸлaян oтĸpивa pyмънcĸия ĸлoн нa Таvех, a пpeз 2021 – и cpъбcĸи.

– Господин Баклаян, цената на златото достигна рекордно високо ниво на международните пазари. На какво се дължи това поскъпване?
– Много ветрове надуват платната на златото като инвестиционен актив. Високите дългови нива в развития свят предполагат проинфлационна парична политика от големите централни банки. Златото пък е известно като най-добрата защита срещу монетарна инфлация. Да прибавим към това геополитическата нестабилност с войната в Украйна и ескалиращия конфликт в Близкия изток. Не на последно място, председателят на Фед в САЩ даде сигнал за промяна на посоката към по-ниски лихви, вероятно още от септември.

– Кога жълтият метал е бил по-скъп и до каква цена е достигал? Любопитно е и кога е бил най-евтин и какво е дъното?
– В номинално изражения този месец достигнахме рекорд в цената, не сме имали по-висока. Ако вземем предвид инфлацията, която знаем увеличава номиналната стойност, но не и реалната, последният непокорен връх в цената на златото е от 80-те години на миналия век. Ще достигнем и него, когато цената задмине 2600 долара за тройунция. В модерните времена, най-ниската номинална стойност на златото е от средата на 70-те години на ХХ век, когато е около 200 долара.

– Какви са очакванията до края на годината?
– По всичко личи, че е напълно възможно до края на годината да подобрим споменатия рекорд от 80-те години, т.е. над 2600 долара за тройунция. Разбира се, краткосрочните прогнози са значително по-трудни.

– А прогнозите за следващите години?
– За последните 15 години, откакто отворихме Tavex, цената е скочила с 260%. Моята прогноза е, че в рамките на следващите 5 до 10 години цената трябва да се повиши от 2400 до 4000, което е 67%. В някакъв смисъл очакването ми за 4000 долара за тройунция е дори консервативно.

– Има ли връзка между поскъпването на златото, на имотите и на криптовалутите?
– Има връзка и тя се изразява в това, че поскъпването на трите може да бъде погледнато и като обезценяване на всички основни валути по света. Не толкова, че търсенето на тези три вида активи става по-голямо. Макар че и това е налице, доколкото политиката на създаване на големи количества нови пари подчертава тяхната роля като хедж срещу монетарната инфлация.

– Инвестиция ли са покупките на бижута?
– Има ясно разделение между инвестиционното злато (кюлчета, монети) и бижутата, които може да имат художествена или сантиментална стойност, но не са инвестиция. При обратна продажба на бижута се изплаща само цената на златото като скрап, която е по-ниска от тази при инвестиционните продукти. За разлика от бижутата, инвестиционното злато е освободено от ДДС.

– Какво бихте посъветвали хората, защо биха избрали да инвестират в злато, къде да го направят и за какво да внимават?
– Препоръчвам, разбира се, реномираните търговци. Съветвам задържане на инвестицията в скъпоценни метали поне за 5 години на спокойствие, без да се продава. И когато се купува или продава, да не се опитваме да уцелим връх или дъно – 95% от движението на всеки финансов актив се случва в 5% от времето, нацелването на тези периоди е много трудно и не бива да се опитва.

-Каква доходност от инвестиция в злато биха постигнали инвеститорите?
– Средната годишна възвръщаемост на златото от последните 10 години е около 9%, за последната – е над 20%. Струва си инвестиционното злато да се държи по-дълго за извличане на максимална доходност, особено предвид макроикономическата обстановка, в която се намираме.

И среброто мощно нагоре


Цената на среброто следва тази на златото в съотношение 15:1 и прогнозата е, че от сегашните около 30 долара за тройунция може да се стигне до 300 долара през следващите 5–10 години.

Но среброто е не само благороден, но е и индустриален метал. То има медицински приложения, използва се в производството на слънчеви панели, батерии, ядрени реактори, полупроводници, сензорни екрани. Освен това е важен компонент в електрическите превозни средства, чието производство и популярност скочиха през последните години. До 2025 г. The Silver Institute изчислява, че 90 милиона унции сребро ще са необходими за производството на превозни средства.

Интересното при среброто е, че има функция не само като монетарен, но и като индустриален метал, което води до допълнително търсене и увеличение на цената.
Умно е да се инвестира, ако вложителите имат търпението да го държат в дългосрочен план. С нарастващия ангажимент към зелената инфраструктура, с увеличаването на чистите алтернативни енергийни източници и растежа на електромобилите, може да се прогнозира, че търсенето на сребро ще расте оттук нататък.

Не всяко бижу е инвестиция

Топ 4 на най-скъпите украшения в света

Въпреки че бижутерското злато не е толкова чисто, обикновено 14 или 18 карата, колкото това, което се използва за направата на кюлчетата, неговата цена е по-висока. Това е така, защото освен стойността на метала тя включва и изработката, както и надценка от търговеца. Но има ли смисъл да се инвестира в бижута? Средностатистическите златни пръстени, обеци, колиета не са инвестиция, защото те биха се изкупили обратно само заради метала, а тогава цената ще бъде по-ниска, защото няма да включва изработката.

Все пак, когато говорим за уникати, има няколко фактора, които определят за колко може да са изтъргува едно украшение от благороден метал и скъпоценни камъни. От тях всъщност зависи и дали цената ще остане висока и дори ще нараства във времето. Много е важно на каква възраст е бижуто, дали е винтидж, или е антикварно произведение. За цената има значение също дали е рядък екземпляр или съществуват още подобни, какви са скъпоценните камъни.

Ето най-скъпите четири бижута в света:

1. The Hope Diamond – 200-250 милиона долара
Първо място заема The Hope Diamond – 45,42-карата, изискан тъмносиво-син, античен на стойност приблизително 200–250 милиона долара. Открит в Голконда, Индия през 1666 г., диамантът е сменял собствениците си много пъти. Първоначално е купен от крал Луи XIV през 1668 г. и е наречен „френско синьо“. Остава притежание на кралското семейство до 1792 г., когато е откраднат по време на Френската революция. Появява се отново през 1839 г. в каталога на колекцията от скъпоценни камъни на Хенри Филип Хоуп. След като преминава през още няколко собственици, включително Пиер Картие и светската личност Евалин Уолш Маклийн, скъпоценният камък е закупен от бижутера Хари Уинстън през 1949 г. В крайна сметка Уинстън дарява бижуто на института Smithsonian.

2. Брошка с паун от Graff Diamonds – 100 милиона долара
Представена през 2013 г. на панаира за луксозно изкуство и антики TEFAF в Нидерландия, тази брошка с паун има общо тегло от 120,81 карата. Невероятната демонстрация на красота и екстравагантност съдържа 1305 скъпоценни камъка и е с височина малко над 10 сантиметра. Централният диамант е тъмносин и с крушовидна форма, тежи 20,02 карата. От центъра на брошката се простират бели, жълти, розови, оранжеви и зелени диаманти

3. Wittelsbach-Graff Diamond – 80 милиона долара
Открит в индийска мина през 1600 г., 35,56-каратовият наситено сивосин диамант Wittelsbach първо е собственост на испанския крал Филип IV и е включен в зестрата на дъщеря му Маргарита Тереза при годежа й за император Леополд I на Австрия през 1664 г.
Остава част от австрийската и баварската корона в продължение на векове. Лорънс Граф купува бижуто през 2008 г. за 22 милиона долара, за да го преработи до сегашното му състояние – 31,06-карата. Повторното изрязване подобрява чистотата и блясъка и увеличава стойността му. През 2011 г. диамантът е продаден за повече от 80 милиона долара на член на катарското кралско семейство.

4. Pink Star – 71,2 милиона долара
В началото на април 2017 г. Pink Star донася 71,2 милиона долара на наддаване на Sotheby’s, което го прави най-скъпото бижу, продавано някога на търг. Pink Star е купен само пет минути след наддаването от хонконгската конгломератна компания Chow Tai Fook Enterprises. Известен по-рано като Steinmetz Pink, камъкът тежи 59,6 карата и е най-големият „вътрешно безупречен, изискан ярко розов“ диамант, класифициран някога от GIA . Розовата звезда първоначално е била добита в Южна Африка през 1999 г. и е тежала 132,5 карата. После е изрязана и полирана.

Маргарита ДИМИТРОВА

- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини