Младежи под 25-годишна възраст все по-често теглят кредити и не ги обслужват. Броят им се увеличава, съобщават експерти пред Нова телевизия. Близо 40 000 са били младите длъжници до 25 години за 2024 година.
Камарата на частните съдебни изпълнители алармира за тревожна тенденция на намаляване на възрастта на задлъжнелите лица. Според експертите младежите без опит в управлението на личните им финанси са изкушени от лесния и бърз достъп до пари. Често обаче те не си дават сметка за това колко ще трябва да върнат, разказва председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.
„Не знаеха, че има много скрити разходи, които трябва да се проверят преди да се подпише договор и да си вземат парите. Застраховки, различни форми на оскъпяване, които в крайна сметка променят сумата”, обяснява Дичев.
„Със сигурност се случва да изтеглиш кредит – особено под натиска на приятели, желание да си позволим пътуване, да си купим нов телефон”, обяснява финансовият експерт Йордан Генов.
За кредитите на децата си, родителите често остават в неведение. Един път задлъжнели, дали от срам, или от увереност, че ще успеят да го изплатят сами, младежите избират да премълчат.
„Има и случаи, в които родителите изобщо нямат представа. Всъщност, родителите разбират от нашите призовкари, че синът или дъщерята са направили такова задължение и че не го погасяват”, подчерта Дичев.
Често самите родители не са добър пример на финансова отговорност. „Най- доброто, което могат да направят родителите, е да покажат добрия пример. Това, което трябва да правят всички деца е – не да следват съветите, които им се дават, а трябва да следят примера, който им се показва”, категоричен е финансовият експерт Йордан Генов.