4 C
София
сряда, 4 декември 2024 г.

Три версии за белязаните пари, с които беше арестуван Джейхан Ибрямов

За какво депутатът от АПС Джейхан Ибрямов е искал пари от бизнесмена Мирослав Тодоров – нов джип, издръжка на Доган или купуване на гласове. Това е най-голямата мистерия по делото срещу него, разказва запознат с разследването пред „Филтър“. 

Ибрямов лежа повече от месец в ареста, след като беше задържан с белязани 100 хиляди лева – първи транш от общо 400 хиляди, които е поискал от Тодоров. На него депутатът казал, че са за купуване на гласове в избирателния му район Шумен. С 400 хиляди лева могат да се купят между 1000 и 2000 гласа, като се разпределят по веригата от посредници, всеки от които оставя големи суми и за себе си, казват специалисти по изборните въпроси. АПС с водач Ибрямов спечели 6 хиляди гласа, а конкурентите му от „ДПС – Ново начало“ – два пъти повече. На този етап от разследването е сигурно, че Джейхан Ибрямов е искал и взел част от парите, които са белязани от Комисията за противодействие на корупцията. Ибрямов се е възползвал от правото да мълчи и не е давал обяснения. Затова участници по делото срещу него се съмняват в думите му пред Мирослав Тодоров. Последният е арестуван за участие в банда за източване на ДДС. Това се случи два месеца преди Ибрямов да бъде задържан. При акцията стана ясно, че измамниците са имали политически чадър. Тогава беше иззет луксозният джип „Рейндж Роувър“ на Ибрямов. 

Возилото е регистрирано на една от фирмите в схемата, която е собственост на Тодоров

След това депутатът е забелязван да шофира скромен за положението му на народен представител автомобил. В ДПС от години се говори, че Джейхан Ибрямов обича лукса, но повечето вещи са му дар от други хора. Една от версиите на източниците на „Филтър“ е, че Джейхан Ибрямов е искал парите, за да си осигури нов скъп джип, защото иззетия при акцията срещу ДДС измамниците много му харесал. Заради зависимостта на бизнеса си от Ибрямов Тодоров се съгласил да му даде пари, но по-късно склонил да съдейства на разследването и да уличи дългогодишния си покровител. 

Третата хипотеза за парите на Ибрямов е издръжката на Ахмед Доган. След като той напусна ДПС и беше изгонен от сараите си, почетният председател остана без много от верните си финансови благодетели. В движението е публична тайна, че повече от 10 години той е на издръжка от различни обръчи около партията, много от които спряха да се въртят около него след разцеплението. 

Това остави Сокола без нужните му пари за охолния живот, на който е свикнал

За да поддържат стандарта му, се включили най-близките му, които се отцепиха с него – Рамадан Аталай, Джевдет Чакъров и Джейхан Ибрямов. Докато първите двама въртят милиони чрез синовете си, Ибрямов няма роднини, които официално печелят от бизнес. Но има приятели като Мирослав Тодоров и подставени лица в различни организации, които са му осигурявали необходимите финанси при поискване. 

Обвиненията на Ибрямов се промениха от търговия с влияние в опит за измама и това не е случайно, показа проверка на „Филтър“. В показанията си Мирослав Тодоров твърди, че Ибрямов му обещал подкрепа за обществени поръчки в Министерството на отбраната за десетки милиони. Дори се споменава длъжностното лице, с което трябвало да говори и да упражни влиянието си – главния секретар на ведомството. Това е Антон Ластарджиев, който заема поста от 2017 година насам. Той е известен сред армейците като човек на президента Радев и неслучайно получи втори мандат на поста през 2021 г., когато управляваше служебно правителство, назначено от президента. Ластарджиев е разпитан по разследването срещу Ибрямов и е отрекъл да има договорки с него за обществени поръчки. Тогава станало ясно, че Джейхан Ибрямов е обещавал на Мирослав Тодоров невъзможни неща, след което обвинението му е променено на измама. С него главният прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета му, за да продължи разследването. 

Новото обвинение за Ибрямов потвърждава информацията, че е бил тясно свързан с разбитата група за ДДС измами. 

През август бяха арестувани Любима Тодорова като ръководител и още 7 души, сред които Мирослав Тодоров, който за година и половина е изтеглил 58 милиона лева кеш от различни банки. Парите са постъпвали по сметки на кухи фирми. Приходите били от спестен данък добавена стойност при търговия със зърнени култури и пестициди за обработка на земята. Една от компаниите на Мирослав Тодоров е „Органик Ленд Интернешънъл“, с която е свързано новото обвинение на Ибрямов за търговия с влияние. Тодоров е разказал, че през 2019 година депутатът му е съдействал, за да може компанията му да получи лиценз. Ибрямов е посетил в кабинета му един от заместник-министрите на здравеопазването, за да помогне на приятеля си Мирослав. Любимецът на Доган получил за услугата 20 хиляди лева кеш. 

След неизвестните около имунитетите му заради ареста той беше освободен от прокуратурата, за да положи клетва като народен представител. След това главният прокурор официално поиска от парламента да свали защитата му, за да продължи разследването. За разлика други свои колеги, Ибрямов не се съгласи да даде имунитета си сам. Това трябва да се гласува в зала, а човекът на Доган разчита на това, че мнозинството го защитава. 

Не декларирал джипа, ползва кредити от банката на Фуат Гювен

Тя обслужва от години ДПС и беше замесена в скандала с кредита от 150 милиона лева на Вълка, отпуснат от държавната ББР

Точно 155 хиляди лева има Джейхан Ибрямов по банкови сметки, или поне това е посочил в последната си декларация пред КПКОНПИ, показа проверка на „Филтър“. Две от сметките са на името на децата му, а той и съпругата му Биршен притежават 108 хиляди – колкото е взел в брой от Мирослав Тодоров при ареста. За колегите му от парламента е ясно, че с тези пари не може да поддържа луксозния начин на живот, на който е свикнал от 20 години в политиката.

В декларацията му няма посочен автомобил, въпреки че към датата на подаването й е шофирал луксозния джип, иззет при акцията срещу ДДС измамниците. Депутатите са длъжни да посочват имоти и коли, които ползват под наем. За сметка на това Джейхан Ибрямов и съпругата му ползват услугите на „Търговска банка Д“, известна в миналото като „Демирбанк“. Собственик е близкият до Доган Фуат Гювен. Двамата имат ипотечен и потребителски кредит там, както и кредитна карта за обща сума от 200 хиляди лева. Тази банка обслужва от години ДПС на Доган и беше замесена в скандала с кредита от 150 милиона лева на Румен Гайтански-Вълка, отпуснат от държавната ББР.

Когато ТЕЦ „Варна“ беше собственост на Доган, той е финансиран от банката на Фуат Гювен с 23 милиона лева. По-късно приятелят му Румен Гайтански-Вълка погасява сумата с парите, отпуснати му от държавата.

Александър МЕТОДИЕВ

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img