Най-голямата опозиционна партия в Турция поде инициатива за пълен потребителски бойкот. Тя призова турците да не купуват нищо в знак на протест срещу ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, а впоследствие и на няколкостотин протестиращи студенти.
Лидерът на опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП) Йозгюр Йозел публикува в социалните мрежи вчера призив за общ бойкот чрез преустановяване на всякакви покупки на 2 април, съобщи БТА.
Няколко часа по-късно Истанбулската прокуратура започна разследване на призивите на опозицията за бойкотиране на проправителствени бизнеси след ареста на кмета на града. Според прокуратурата тази „разделяща реторика“ в традиционните и социалните медии, насочена към възпрепятстване на икономическата активност на сегмент от обществото, представлява „омраза и дискриминация“ и „подбуждане към омраза и враждебност“, предаде държавната Анадолска агенция.
Опозиционният кмет на Истанбул е ключов противник на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Когато миналия месец беше поставен под арест, в Турция се проведоха най-големите протести от над десетилетие насам. В затвора Имамоглу очаква съдебен процес по обвинения в корупция, които според мнозина са политически мотивирани. Правителството от своя страна твърди, че съдебната система е независима и освободена от политическо влияние.
Бойкотът днес беше критикуван от правителствени представители, според които подобни действия работят срещу турската икономика и интереси.
Министърът на търговията Йомер Болат посочи, че фирмите, които понесат загуби в резултат на призивите на опозицията за бойкот, могат да предявят иск за обезщетение в съда. Той призова турците да пазаруват днес въпреки призивите за обратното.
„Опозиция, която взима на прицел обществения ред и икономическата стабилност с призиви за улични протести и бойкоти, е обречена да загуби“, коментира и турският вицепрезидент Джевдет Йълмаз.
Към критиките на бойкота на опозицията се присъедини и бившата футболна звезда Месут Йозил, като призова да не се вреди на турския бизнес, съобщи новинарският сайт Интернет хабер.
Йозил, бивш играч на германския национален отбор, отдавна е известен със симпатиите си към президента Реджеп Тайип Ердоган, а наскоро стана част от ръководството на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР).
В същото време заради подкрепата си за бойкота от актьорския състав на турски сериал бе отстранена актрисата Айбюке Букат, позната и у нас с ролите си в телевизионни поредици като „Кварталът на богатите“ и „Моят живот“. Букат е била уволнена от сериала „Тешкилят“ („Организация“) на държавната телевизия ТРТ, чийто сюжет се развива около турската разузнавателна организация МИТ. Като основание за отстраняването ѝ телевизията посочи, че превръщането на актрисата в „инструмент на призива за бойкот“ на определена политическа група е „в явно противоречие с принципите на ТРТ, разбирането за обществено радио и телевизия и професионализма“.
Протестите в Турция засегнаха и „Мета“ (Meta), компанията майка на „Фейсбук“ (Facebook), която съобщи, че е била глобена със „значителна сума“ за това, че не е изпълнила нарежданията на турското правителство да блокира акаунти, свързани с демонстрациите след ареста на кмета.
„Вярваме, че свободата на изразяване е основно право и че нашите платформи трябва да бъдат място, където потребителите по целия свят могат да упражняват това право“, се казва в изявление на „Мета“. Компанията отказа да посочи точния размер на глобата.
Темата за ареста на Екрем Имамоглу попадна и във фокуса на дебатите на Европейския парламент в Страсбург, където еврокомисарят по разширяването Марта Кос изрази вчера „силното безпокойство“ на Евросъюза. Тя съобщи, че отменя предстоящи посещения в Турция заради случващото се там, включително участието си в международен форум в Анталия и среща в Анкара с турския министър на външните работи Хакан Фидан.
„Арестът на избрано длъжностно лице и водещ представител на опозицията непосредствено след като обяви намерението си да се кандидатира за президент на страната повдига фундаментални въпроси. Искаме в Турция трайно да се настанят демократичните принципи и ценности“, каза още Марта Кос.