2.3 C
София
събота, 7 декември 2024 г.

Учен от БАН: Българин е най-дълго живелият човек на планетата

„Кодове на идентичност“ – една чудесна изложба, която може да видите до 31 януари 2025 г. в Националния антропологичен музей. Пеловският род е представен в нея като една от най-старите, многобройни и най-вече – запазени фамилии в България, пише Дир.бг. А откриването на изложбата вчера отново събира Пеловски с представители на почти всички клонове – Троянски балкан, Врачански балкан, Угърчински край, с. Дерманци, с. Видраре, Ботевградски район, Русе, София и други. 

Акцент в изложбата е и най-дълго живелият човек по нашите земи, доживял 130 години (роден през 1777 г. и починал на 9 януари 1907 г.) – Йончо Цолов Пеловски, дал живот на фамилия Пеловски.

Гл. ас. д-р Росен Гацин от БАН обяви пред медиите, че се опитва да докаже, че многолетният българин е най-дълго живелият човек на планетата.

Фамилия Пеловски

На надгробната паметна плоча, открита от учения в село Лик, община Мездра, е изписано: „Тук почиват баща Йончо на 130 г., син Иван на 103 г., син Кръстио на 106 г.“. Данните сочат, че кандидатът за „Гинес“ е имал трима синове. Двама от тях починали над 100 години, като баща им ги надживял, а третият живял над 90 лета.

Историята на дядо Йончо кандидатства за „Книгата на Гинес“, но процедурата по проверката на фактите все още е в начален етап. Рекордът там към момента държи 122-годишна жена от Франция.

В момента се превеждат османски регистри, където могат да се намери акта за раждане да дядо Йончо Пеловски, каза още ученият. Всички доказателства на този етап водят към това, че той е роден през 1777 г. В смъртния му акт, който вече е открит, пише, че той бил земеделец, по вяра – православен, по народност – българин.

Посетителите на изложбата „Кодове на идентичност“ могат да видят редки фотографии от семейния архив на родствениците на „първото либе“ на Христо Ботев – Мина Горанова.

„Първото либе“ на Христо Ботев Мина Горанова

Изложбата на д-р Гацин от БАН е разположена в Националния антропологичен музей към Институт по експериментална морфология, патология и антропология, и в нея са представени стари български родове, които са оставили трайна следа след себе си.

Като част от експозицията са изложени автентични родословни дървета, събрани през десетилетията родови истории на значими фамилии от различни райони на България като фамилия Пеловски, Мечкарите и др.

Посетителите могат да видят и редки фотографии от семейния архив на родствениците на „първото либе“ на Христо Ботев – Мина Горанова.

Отделено е експозиционно място и на колоса на българския театър Сава Огнянов.

 

Снимки: Dir.bg, БГНЕС, Facebook

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img