Сърдечносъдовите заболявания (ССЗ) са една от водещите причини за смърт в света, особено в развитите страни. Настоящите прогнози показват продължаващо нарастване на честотата им, като се има предвид текущото застаряване на населението и епидемията от хронични незаразни заболявания.
Доскоро се смяташе, че жените не са толкова податливи на ССЗ, колкото мъжете. Предполагаше се, че естрогените имат кардиопротективни свойства и това е свързано с по-ниската им честота при жени в пременопауза. През последните десетилетия обаче се появиха нови данни относно половите различия в честотата и разпространението на сърдечносъдови заболявания.
В съвременните клинични проучвания се наблюдават парадоксални различия между половете, като жените имат по-лека стеноза на коронарната артерия и относително запазена функция на лявата камера, но по-високи нива на миокардна исхемия и смъртност в сравнение с мъжете на същата възраст. В тази връзка подценяването на характеристиките на хода на тази патология при жените наскоро беше заменено със значително увеличение на изследванията по този проблем.
Женският кардиологичен център към УМБАЛ „Лозенец“ е първият по рода си в България, който е създаден да предоставя висококачествена медицинска грижа, специално насочена към сърдечносъдовото здраве на жените.
Центърът е съобразен със специфичните нужди на жените, които често са подложени на уникални рискови фактори, свързани с хормоналните и физиологичните промени през различните етапи от живота. Висококвалифицирани специалисти ще предлагат комплексна диагностика и консултации, като прегледите в новооткрития център ще се провеждат от д-р Саша Кържина и други специалисти.
Прегледите са предназначени за жени със следните състояния и рискови фактори:
- Жени в менопауза
- Жени, преминали хистеректомия
- Дислипидемия
- Хормонални нарушения
- Заболявания на щитовидната жлеза
- Фиброаденоми на гърда
- Високо артериално налягане
- Жени, които искат да проверят здравословното състояние на сърцето си.
С откриването на Женския кардиологичен център, УМБАЛ „Лозенец“ затвърждава ангажимента си да предоставя персонализирана и иновативна медицинска грижа, отговаряща на най-високите стандарти.
За предварително записване на час: тел. 02/96 07 682.
Вашето здраве е нашата мисия!
Проф. д-р Николай Димитров, Началник на клиниката по кардиология към УМБАЛ „Лозенец“:
Жените между 45 и 55 години страдат по-често от сърдечни заболявания от мъжете
– Проф. Димитров, какво наложи създаването на специализиран Женски кардиологичен център?
– Женският кардиологичен център към УМБАЛ „Лозенец“ е създаден с оглед на специфичните нужди на жените. Те често са изложени на рискови фактори, свързани с хормоналните и физиологични промени, които настъпват в различните етапи от живота им.
– Кои физиологични и анатомични особености при жените изискват по-специално внимание към сърдечносъдовите заболявания?
– Жените на възраст между 45 и 55 години страдат по-често от сърдечни заболявания в сравнение с мъжете, като основна причина е хормоналният дисбаланс. Данни на „Евростат“ сочат, че в България съотношението е 65% при жените спрямо 55% при мъжете.
При дамите сърдечносъдовите заболявания се проявяват по различен начин поради анатомични и физиологични различия – например женското сърце е по-малко, а коронарните артерии са с по-тесен диаметър.
В Съединените щати сърдечните заболявания са водеща причина за смърт сред жените. Въпреки това те често се диагностицират по-бавно поради няколко причини:
- Жените са по-предразположени към определени видове сърдечни заболявания, които са по-трудни за диагностициране
- Жените по-често развиват т.нар. „тиха“ форма на сърдечно заболяване, без изразени симптоми
- Симптомите при жените могат да се различават от тези при мъжете, което затруднява разпознаването от страна на медицинските специалисти.
– Какви допълнителни методи включва диагностиката при жените и кога се налага използването им?
– В много случаи е необходимо да се направи допълнителна оценка, включваща изследване на хормоните на щитовидната жлеза, половите хормони, както и измерване на костната плътност.
– Какво обхваща профилактиката на сърдечносъдовите заболявания при жените?
– Превенцията при жените включва редовно проследяване на артериалното налягане и сърдечната честота, изследвания на хормоналния профил, оценка на костната плътност, както и детайлен анализ на наследствената предразположеност към сърдечни заболявания.
– В кои случаи бихте препоръчали на жените да потърсят консултация със специалист от новооткрития център в болницата?
– Препоръчвам консултация при всякакъв усещан дискомфорт в областта на гърдите, при установено повишено артериално налягане, както и при наличие на фамилна обремененост с исхемична болест на сърцето.