26.8 C
София
петък, 20 юни 2025 г.

Уорън Бъфет е от най-великите оригинали на капитализма

Конрад БЛЕК, theepochtimes.com

Предстоящото оттегляне на Уорън Бъфет като изпълнителен директор в Berkshire Hathaway на възраст 94 и след 55 години на този пост е повратен момент за международната търговия поради огромния му успех и влияние. За свой наследник той избра вицепрезидента Грег Абел, канадец от Едмънтън, който вероятно веднага ще стане доста известен.

Бъфет е забележителен не само заради изключителния си успех, но и заради непретенциозната си и приятна личност, както и с дарбата за афоризми и финансово-философски разсъждения. През голяма част от своята кариера като Мъдреца от Омаха той е облечен в кадифен панталон и риза от вийела и живее в скромна къща. Кара стара кола, купува американски стоки, въздържател е, но е направил много пари в тютюневия бизнес, защото цигарите „струват едно пени. Продаваш ги за долар. Пристрастяващи са. И има фантастична лоялност към марката“. Ежегодните му срещи в спортна зала в Омаха от десетилетия са препълнени с над 20 000 души, на които той рецитира своята корпоративна и обща философия.

Бъфет обеща да раздаде 99% от богатството си на благотворителни организации и е напреднал в този процес, въпреки че запазва състояние от $169 млрд. Често заявява, че капитализмът е прекрасна система за натрупване на богатство, но обществото трябва да се старае повече и да бъде по-оригинално, за да гарантира, че никой няма да бъде изоставен. Всеки умерен социалист би подкрепил това мнение.

Бъфет винаги е имал талант за афоризми: „дериватите са оръжия за масово унищожение“, а финансовата криза от 2008–2009 беше „цунами, което разкри кой е плувал без бански костюм“.

Син на успешен конгресмен и бизнесмен, Уорън се обучава в университетите на Пенсилвания и Небраска и в бизнес училището на Колумбийския (след като не го приемат в Харвард), където развива своя концепция за инвестиране по модела на Бенджамин Греъм. Създава Buffett Partnership Ltd. през 1956, когато е 25-годишен, и в крайна сметка придобива текстилната компания Berkshire Hathaway.

Още като дете Бъфет продава дъвки, кока-кола и списания от врата на врата в Омаха. Когато е в гимназията, купува ферма, обработвана от арендатор, и като висшист вече има спестени по днешна стойност $130 000. В началото на кариерата си той пише: „Основните идеи на инвестирането са да гледате на акциите като на бизнес, да използвате пазарните колебания в своя полза и да търсите марж за сигурност. На това ни научи Бен Греъм и след сто години още ще е актуално“.

Менторът Греъм отказва да го наеме безплатно и Бъфет се завръща в Омаха – работи като брокер на ценни книжа, докато посещава курс по публична реч. Това му вдъхва увереност да преподава принципите на инвестирането във вечерен курс в Университета на Небраска, където средната възраст на студентите е двойно по-висока от неговата (тогава 22-годишен). После Греъм го прави партньор, преди да закрие бизнеса и да се пенсионира през 1976 г.

Един от ранните успехи на Бъфет е Sanborn Map Company – 50% печалба за две години. През 1962 г. той обединява всичките си дружества в Buffett Partnership Ltd. и скоро придобива Berkshire Hathaway. През 1973 взима дял във Washington Post. От 1979 купува акции в American Broadcasting Company и през 1985 ръководи поглъщането на ABC от Capital Cities. Придобива 7% от Coca-Cola и това се оказва една от най-доходоносните му инвестиции. В края на ХХ и началото на XXI век Бъфет става една от водещите фигури в застрахователния бизнес. Ударен е тежко от кризата с ипотечните кредити през 2007–2008, но придобива 10% от Goldman Sachs и през 2008 г. е обявен от Forbes за най-богат в света с нетно състояние $62 млрд., изпреварвайки Бил Гейтс.

Твърди се, че между 2008 и 2009 Бъфет е загубил $25 млрд. През 2009 той придобива железопътна компания за $34 млрд. Berkshire Hathaway става 18-ата най-голяма корпорация в света, но загърбва петролния бизнес и ликвидира инвестицията си в ConocoPhillips с голяма загуба. През 2011 г. Бъфет инвестира $11 млрд. в акции на IBM. Той казва, че е преодолял колебанието да инвестира в компании извън своята сфера на компетентност, защото се впечатлил как IBM изготвя планове и задържа корпоративни клиенти. През 2014 година акциите на Berkshire – купени по $7,50 от Бъфет през 1965 – достигнаха цена $200 000.

Бъфет се научава да свири на укулеле, когато е на 18 години, за да ухажва млада жена. Това усилие се проваля, но той се жени за Сюзън през 1952 г. и днес продължава да свири на укулеле, включително на годишните форуми. След 25 години те се разделят, но остават съпрузи до смъртта на Сюзън през 2004. През 2006 Уорън се жени за Астрид. Той е запален играч на бридж и спонсорира Купа Бъфет – двубой Америка срещу Европа, подобно на Ryder Cup в голфа.

Въпреки че се пенсионира в края на годината, Бъфет ще остане главен акционер в компанията. Винаги си заслужава да го слушате – той е направил кариера и професия от това да бъде Уорън Бъфет. Дълго ще се спекулира доколко мотивите му са били различни от забогатяване, прикрито зад популизъм и чувство за хумор. Тази комбинация обаче превръща Бъфет в един от най-великите оригинали на капитализма за всички времена.

Конрад Блек е прочут канадски финансист и медиен магнат в продължение на 40 години. Автор на биографии на Франклин Д. Рузвелт, Ричард Никсън и Доналд Тръмп. Блек, Бил Бенет и Виктор Дейвис Хансън водят подкаста Scholars and Sense.

 

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.