Министерството на образованието и науката (МОН) разработва съвместно с различни партньори информационни материали и ресурси, свързани с медийната грамотност. Те ще бъдат достъпни за ученици и учители в платформата „Дигитална раница“, каза заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева на кръгла маса на тема „Медийна грамотност“, организирана от Съвета за електронни медии (СЕМ).
Партньори на МОН в тази дейност са Коалицията за медийна грамотност, както и университети, и неправителствени организации. През следващата година министерството започва и измервания, с които ще изследва нивата на дигитални умения сред учители и учениците. Част от тези умения е и медийната грамотност.
От СЕМ обявиха, че ще подготвят различни информационни материали по темата, а заместник-министър Наталия Митева пое ангажимент те да бъдат разпространени и сред целевата аудитория на МОН, която включва над 700 000 ученици и учители.
В момента се осъществява квалификация на 18 000 учители за придобиване на умения за използване на дигитални ресурси. През следващата година предстоят още обучения, в които може да залегне темата за медийни умения, обясни заместник-министърът на образованието.
„Едно медийно грамотно общество трябва да знае как да отстоява правата си, а медиите – да бъдат държани отговорни за това те да не бъдат по никакъв начин нарушавани“. Това каза председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова по време на кръгла маса на тема „Медийна грамотност“.
По думите на Момчилова най-големият проблем, който споделят други регулатори от Европейския съюз и не само, е, че резултатът от усилията за повишаване на медийната грамотност е много трудно измерим.
Източник: БТА