Вчера в Страсбург започна пленарната сесия на Европейския парламент (ЕП), която ще продължи до 19 септември, по време на която председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен беше поканена да представи структурата и разпределението на ресорите в новата Европейска комисия.
Заместник-говорителят на ЕП Делфин Колар уточни на брифинга за пресата, че днес (17 септември) от 9 часа ще се проведе извънредно заседание на Конференцията на председателите на ЕП, която се състои от председателя на ЕП Роберта Мецола и лидерите на политическите групи, и подчерта, че Фон дер Лайен е поканена да им представи структурата на новата Комисия.
Тя добави, че ЕП е готов да започне процеса на изслушване на кандидати за комисари и че въпросът за сроковете, в които ще стане това, ще бъде по-ясен, когато ЕП получи цялата необходима документация.
Припомняме, че Екатерина Захариева от ГЕРБ е българската кандидатура еврокомисар. беше съобщено от премиера Димитър Главчев, публикувани на страницата на Министерския съвет във Фейсбук.
Захариева беше един от двамата кандидати, заедно с бившия екоминистър Юлиан Попов от ПП-ДБ, които служебният кабинет избра в синхрон с изискванията на председателката на Европейскат комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен всяка от страните членки да предложи един мъж и една жена за пост в институцията.
Ето и част от другите фаворити:
Кая Калас
Бившият естонски премиер вече е номиниран от лидерите на ЕС за следващ ръководител на външната политика на блока. Това поставя яростния поддръжник на Украйна начело в решаващ момент.
47-годишната Калас, която е критик на Русия, има лично отношение към Кремъл, тъй като собствената ѝ майка е била депортирана в Сибир от съветските власти след Втората световна война. Неотдавна самата тя беше включена в списъка на издирваните лица в Русия.
Възприемайки войната в Украйна като екзистенциална заплаха за родината си, „желязната лейди“ на Талин се очаква да се съсредоточи върху подкрепата за Киев.
Стефан Сежурне
Отиващият си френски външен министър Стефан Сежурне замени в последния момент досегашния комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон, който напусна поста след спор с Фон дер Лайен.
Пред 39-годишния Сежурне стои тежката задача да влезе в обувките на предшественика си. Досегашният външен министър е верен съюзник на президента Еманюел Макрон и вече има богат опит в преговорите по коридорите на властта в Брюксел.
Сежурне оглавяваше центристката група на президента „Обнови Европа“ в Европейския парламент, преди да стане първи дипломат на Франция през януари.
Тъй като Париж се стреми към сериозна роля в управлението на индустриалната стратегия, Сежурне ще бъде разглеждан като важна подкрепа от страна на Франция срещу германската доминация в Брюксел.
Рафаеле Фито
55-годишният министър по европейските въпроси на Италия е човек, за чийто комисарски пост усилено настояваше италианският премиер Джорджа Мелони, която се опитва да увеличи своята тежест в ЕС.
Но спекулациите, че кандидат от нейната партия „Италиански братя“, може да стане един от ключовите подопечни на Фон дер Лайен, бяха отхвърлени от центристки и леви депутати от ЕС.
Опитен министър, който познава добре Брюксел, Фито е работил и при Силвио Берлускони и е смятан за един от по-умерените членове на правителството на Мелони.
Избиран е три пъти за депутат в ЕП, преди да се присъедини към администрацията на Мелони през 2022 г., натоварен с управлението на италианския дял от огромния план за възстановяване на ЕС след COVID.
Тереза Рибера
Министърът на екологичния преход на Испания Рибера е дългогодишен природозащитник, известен с уменията си за водене на преговори и експертните си познания в областта на климата.
Медийната 55-годишна звезда е близка със социалистическия премиер на Испания Педро Санчес и е спрягана за един от основните ресори като икономическата трансформация, околната среда или конкуренцията.
Горещ привърженик на „Зелената сделка“ – амбициозния план за превръщане на ЕС в неутрален по отношение на въглеродните емисии до 2050 г. – у дома Рибера насърчава развитието на водородната енергия и забранява лова на вълци.
Твърдата ѝ позиция често я поставя в конфликт със земеделските производители, а противопоставянето ѝ на ядрената енергетика предизвиква недоволството на държавите от ЕС, включително Франция.
Пьотр Серафин
Добре позната фигура в Брюксел, Серафин е близък довереник на полския министър-председател Доналд Туск, като ръководеше кабинета му, докато Туск беше председател на Европейския съвет.
Понастоящем той е посланик на Варшава в ЕС, а в момента се обсъжда ключовата му роля като нов ръководител на бюджета.
Ако бъде избран, това ще затвърди още повече нарастващата тежест на Полша в ЕС и ще постави Варшава в най-добра позиция, когато се стигне до преговори за следващия бюджет на блока.
Оливер Вархей
През последните 5 години като комисар по разширяването и съседството на ЕС, унгарецът Оливер Вархей си спечели немалко врагове.
Като приближен на премиера Виктор Орбан, той неведнъж е обвиняван, че е спирачка в колелата по въпросите от стремежа на Украйна за членство до подкрепата за палестинците.
Очаква се този път 52-годишният комисар да заеме по-малко влиятелна роля и ще се изправи пред трудно изслушване за утвърждаване в Европейския парламент – особено след като беше хванат да нарича евродепутатите „идиоти“.