Експерти в енергетиката подозират, че зад някои от плановите спирания за профилактика на реакторите в АЕЦ „Козлодуй“ реално стоят и тестове на ново гориво.
Тази теза пред filternews.bg изрази и икономиста и бивш депутат Мика Зайкова.„Казват, че реакторите са спрени за профилактика, а всъщност пробват как ще работят с новите горива, след като прекъснат доставките на руското. Според това, което чувам американското създава някои проблеми, френското ядрено гориво било по-добро“, каза Зайкова и коментира, че като цяло проблемите пред родната енергетика тепърва ще се задълбочават и липсата на суровини е фактор, с който трябва да се съобразяват в цяла Европа. „При нас тук-таме има по нещо, но находищата ни не са разработени“, каза още Зайкова, която има и диплом за минен инженер.
Официално
Още през миналото лято започна процеса по лицензиране на ядрено гориво, доставено от Westinghouse. От отговор на енергийния министър Румен Радев по време на парламентарния контрол на въпроси на депутата от БСП и бивш енергиен министър Драгомир Стойнев дали има осигурени доставки на гориво за единствената ни атомна централа стана ясно, че руската компания ТВЕЛ ще доставя за пети блок до пролетта на 2024 г., а за шести до 2035 година. На 9 ноември 2022 година бе сключен договор за доставка на неруско гориво с компанията Westinghouse и по-точно с нейното поделение в Швеция. Първата доставка се очаква през април, първото зареждане – през май.
Директорът на АЕЦ Козлодуй инж. Йордан Йорданов още преди година заяви, че централата може да работи с американско или френско ядрено гориво.
Диверсификация
„Повече от двадесет години върви този процес на диверсификация на Ядреното гориво с Уестингхаус в унгарски, чешки и украински атомни централи от съветски проект. Натрупан е огромен опит. В момента на Запорожката АЕЦ от 6 енергоблока има 4 енергоблока изцяло с ядрено гориво на Уестингхаус. Сменени за Системите за вътрешно реакторен контрол (СВРК), така че реакторите да могат да работят с руско и американско ядрено гориво“, обясни той и припомни, че в Програмата за модернизация на 5-ти и 6-ти енергоблокове, която беше подписана през 2001 г., беше записана такава мярка за диверсификация на ядреното гориво, като американската централа отпусна 40 милиона долара. Впоследствие тази мярка отпадна и беше подписан дългосрочен договор с ТВЕЛ Русия, който изтича през 2025 г.
Политическо
Заради войната в Украйна Народното събрание прие решениеза отказ от руско ядрено гориво и преминаване на 5-ти енергоблок с гориво на Уестингхаус (с обогатяване по U 5-4,4 %) и за 6-ти енергоблок с гориво на Фраматом (с обогатяване по U 5-4,62 %).
В подписаните споразумения със СССР и после с Руската федерация, и в проекта за изграждането на 5-ти и 6-ти енергоблокове е записано, че се гарантира безопасната им експлоатация за тридесет години, при спазване на пределите и условията за безопасна експлоатация описани в проекта. Тези тридесет години изтекоха съответно през 2016 и 2021 година. Тогава се престъпи към удължаване срока на експлоатация, съответно с до десет години, защото в Закона за ядрената енергетика (ЗЯЕ) е записано ,че Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) издава такива разрешения в срок до десет години.
Във всяка една държава само ядрения регулатор, като последна инстанция, издава такива разрешения на базата на нормативна регулация, която сам е създал. Такива разрешения бяха получени за пети енергоблок до 2027 г. и за 6-ти енергоблок до 2029 г. В този процес участваха и руски, и украински, и наши организации. Предвижда се, евентуално, още две такива разрешения, така че срокът на експлоатация да се удължи за двата енергоблока до 60 години. И това ще стане спокойно без Русия, като се използват за покриване на нормативните изисквания и други организации от наши и чужди специалисти, и то без никакъв проблем.
filternews.bg